Platy poslanců a senátorů jsou tvořeny platovou základnou a náhradami, které mohou pro většinu z nich představovat více než slušné přilepšení k platu.
Platy poslanců a senátorů jsou každoročně horkým tématem nejen mezi samotnými politiky, ale především mezi občany. Většina z nich je rozhořčena nad návrhy o zvyšování platů politiků, když například důchody často nedosahují výše ani pro splnění základních lidských potřeb. A to možná lidé ani netuší, na kolik si až poslanci mohou měsíčně přijít. Na Osobnosti.cz totiž musíme zdůraznit, že platová základna je totiž jedna věc, druhá pak náhrady a benefity, jež měsíční plat politika mohou navýšit až do řádů statisíců.
Čím je tvořen plat poslance
Platy poslankyň a poslanců a dalších ústavních činitelů stanovuje zákon č. 236/1995 Sb. ze dne 26. září 1995, o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu. Pokud vás skutečně zajímá, jak jsou odměňováni členové zákonodárných sborů, nahlédněte do zmíněného zákona, kde zjistíte, čím vším je měsíční plat poslance tvořen.
Jedním z pilířů platu poslance je platová základna, která od 1. ledna 2025 činí 101 364 Kč. Už to je velmi pěkná částka, která stačí na spokojený život, aniž byste museli počítat každou korunu. Jenže to není všechno. Z platové základny se dále počítá dle koeficientu ve výši 1,08 plat řadového poslance či senátora, ten se však zvyšuje podle funkce, kterou zastává. Je-li například místopředsedou podvýboru, koeficient se zvyšuje o 0,11, místopředsedou komory Parlamentu, zvyšuje se o 0,98, předsedou komory Parlamentu, zvyšuje se dokonce o 1,82.
Jen pro zajímavost, v Poslanecké sněmovně je momentálně zřízeno hned 18 výborů, které dohromady zahrnují neuvěřitelných 64 podvýborů, a 8 poslaneckých klubů. V případě Senátu jsou čísla o trošku nižší, ale pořád je to spousta funkcí, které navyšují poslanecké platy. Jde konkrétně o 10 výborů a 6 senátorských klubů.
Co musíte přičíst k základnímu platu poslance
Zákon také upravuje náhrady výdajů spojených s výkonem funkce. Například se jedná o výdaje na reprezentaci, na dopravu, stravování, ubytování, na odborné a administrativní práce, činnost průvodce nebo osobního asistenta či odbornou literaturu. Výše náhrady například na dopravu se odvíjí zčásti od toho, jak daleko má poslanec svůj trvalý pobyt od místa výkonu své funkce, tedy své kanceláře, i tady tedy mohou být mezi jednotlivými členy rozdíly.
Chcete-li znát konkrétní částky, můžeme uvést pár příkladů. Představte si řadového poslance nebo senátora, který pobírá měsíční hrubou mzdu ve výši 1,08násobku platové základny. Ovšem zároveň v poslanecké sněmovně vykonává funkci předsedy výboru, místopředsedy podvýboru a místopředsedy poslaneckého klubu s 15 členy. Jeho základní plat by se mohl vyšplhat na zhruba 176 373 Kč. A náhrady jsou v podstatě takovým druhým platem poslanců, který mohou utratit bokem ke svému základnímu platu.
Zdroj: Autorský text, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, zákon č. 236/1995 Sb. ze dne 26. září 1995, Senát ČR