![3 filmy, které by nevznikly, nebýt 11. září](https://imagebox.cz.osobnosti.cz/magazin/2017/09/11/851673-11-zari-2001-1250x840.jpg?1587596281.0)
3 filmy, které by nevznikly, nebýt 11. září
11. 9. 2020 – 9:28 | Magazín | Redakce Osobnosti.cz | Diskuze:
11. září roku 2001 změnilo moderní dějiny naší planety víc než jakákoliv jiná událost. Teroristé z organizace Al-Káida tehdy unesli celkem 4 letadla. První a druhé letadlo následně narazilo do dominanty Spojených států, věží Světového obchodního centra v New Yorku, které se poté zřítily. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry v Pensylvánii. Díky této historické události bylo natočeno několik filmů, které nám tento hrůzný den připomínají.
1) Let číslo 93 (rok 2006)
Let číslo 93 Paula Greengrasse je nejděsivější, nejúžasnější a hlavně jedinečný film o 11. září, který se nesnaží vodit diváky za ručičku a dávat na složité otázky jednoduché odpovědi. Spíš se pokouší být nestranným svědkem dne, v němž se během pár hodin změnily milióny osudů a několik tisíc se jich uzavřelo.
Film Let číslo 93 je strhujícím a provokativním dramatem, vyprávějícím příběh lidí, kteří se stali přímými svědky únosu čtvrtého letadla v den nejhoršího teroristického útoku v dějinách Ameriky. Greengrassovým záměrem bylo pohybovat se v průběhu celého filmu pouze mezi letovými dispečery, pasažéry a posádkou. "Není to film s jasně strukturovanými postavami. Je to příběh o 44 lidech, které začínáme sledovat od příjezdu na letiště a pak v reálném čase absolvujeme jejich devadesátiminutovou cestu vstříc obrovskému hrdinství tváří v tvář téměř jisté smrti," vypráví režisér Paul Greengrass...
zdroj: Archiv
Více informaci o filmu Let číslo 93
2) World Trade Center (rok 2006)
Jako první 11. září 2001 zareagovali na volání o pomoc z věží Světového obchodního centra a když se obě zřítily, zůstali uvězněni v jejich troskách. Policisté Will Jimeno (Michael Pena) a John McLoughlin (Nicolas Cage) na rozdíl od svých kolegů jako zázrakem přežili, ovšem zaživa pohřbeni pod šesti metry sutě. Přestože se navzájem nemohli vidět, slyšeli se a vzájemně si dodávali odvahu. To jim zachránilo život. Od svobody je totiž dělilo nekonečných dvanáct hodin, po které se k nim dostávali záchranáři. Skutečný příběh dvou mužů, kteří jako poslední vyvázli živí z inferna Světového obchodního centra, vypráví drama Olivera Stonea World Trade Center.
Více informaci o filmu World Trade Center
zdroj: Archiv
3) Fahrenheit 9/11 (2004)
V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií.
Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu.
Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází.
Více informací o filmu Fahrenheit 9/11
zdroj: Archiv