zavřít

Sedm nejšílenějších oscarových projevů

- Magazín autor: Ladislav Loukota

V noci z neděle na pondělí (28. února) proběhne Los Angeles již 88. udílení Oscarů. Ať už zvítězí kterýkoliv nominovaný film, herec či režisér, zlatou třešničkou každé kategorie obvykle bývá děkovná řeč. V historii ocenění se však našly nejen děkovačky upřímné a kreativní, ale i notně prapodivné. Mrkněte na sedm z nich.

Předávání Oskarů

Předávání Oskarů , zdroj: Profimedia

Sean Penn se rozpovídal o irácké válce

Koktejly a politika by se neměly míchat, a nikde to neplatí tolik jako na globálně sledovaných cenách za nejlepší filmové produkty. V roce 2003 však Sean Penn, sám o sobě veterán aktivismu, nemohl odolat poznámce o „neexistujících zbraních hromadného ničení“ v Iráku. Jakkoliv mohl mít pravdu, děkovné řeči nejsou zrovna vhodné místo pro další připomínku útrap reálného světa...

Michael Moore zahájil politickou debatu

Penn však není jediný, kdo by se měl kousnout do rtu. Kontroverzní dokumentarista Michael Moore v roce 2000 "okořenil" zhruba 90% své řeči plísněním tehdy nedávných prezidentských voleb, v nichž zvítězil G. W. Bush. Diváci nevěděli, jestli na to mají reagovat pokrčením ramen, jásotem, pískotem anebo úsměvem. Nakonec jeho filipiku utnula sama produkce.

Jack Palance začal dělat kliky

Bývaly časy, kdy se namísto politiky nejdivnější oscarové momentky věnovaly výstřednosti herců. Například v roce 1992 se tehdy 73 let starý Jack Palance rozhodl všem dokázat, že ještě nepatří do starého železa, a na pódiu začal předvádět kliky na jedné ruce...

James Cameron jako král světa

Podobným příkladem z jiného ranku je děkovačka Jamese Camerona za lavinu Oscarů pro Titanic. Po většinu času si tehdy nejúspěšnější režisér historie zachoval profesionální fazónu, v závěru si ovšem v záchvatu nadšení neodpustil výkřik "Jsem králem světa". Ačkoliv šlo vlastně o citaci z vítězného filmu, leckomu z diváků nešel krátký záchvat necharismatického egomaniactví přes nos.

Melissa Leo ztratila řeč

Pokud nejste zrovna prvoligový herec, může vás oscarový okamžik zastihnout kapku nepřipraveného. Právě to se před šesti lety přihodilo i herečce Melisse Leo z Fightera. Přetlak emocí si vyžádal své, Melissa Leo po několika sekundách začala mluvit lehce z cesty, v živém vysílání pronesla zakázané slovíčko "fuck", rozplakala se a nakonec svůj přednes zakončila krádeží hole Kirka Douglase.

Joe Pesci neztratil čas mluvením

Přesně opačně na to šel Joe Pesci,, jehož sice většina diváků zná pro roli z padoucha v komedii Sám doma, jinak se však Pesci žil spíše rolemi autentických drsňáků. V roce 1991 přitom ze sebe Pesci, vítězící za film Mafiáni, dostal pouhých pět slov!

Marlon Brando za sebe poslal indiánku

Těžko říct, nakolik byl kultovní Brandův kousek šílený, a nakolik geniální. Pravděpodobně od každého něco. Jeden z největších herců historie získal Oscara mmj. za kultovního Kmotra. Stalo se tak v roce 1973. Namísto něj však cenu přebrala, respektive jeho jménem odmítla převzít indiánka Sacheen Littlefeather. Brando se vůbec neukázal. Důvodem pro celý mediálně vděčný výstup byla kritika zacházení s americkými domorodci.

Tagy: Projev Oskar Oscar 2016

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku