Michael Haneke si z festivalu v Cannes odnáší už druhou zlatou palmu
29. 5. 2012 – 0:04 | Magazín | red | Diskuze:
Hlavní cenu, Zlatou palmu, dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes dostal snímek Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho. Na závěr 65. ročníku festivalu to dnes večer oznámila porota vedená italským režisérem Nannim Morettim.
Pro rakouského tvůrce je to jeho již druhá Zlatá palma, když první získal v roce 2009 za film Bílá stuha.
Francouzsky mluvený snímek Amour bez sentimentu a přitom mimořádně působivě líčí, jaký dopad má na vztah dvou milujících se starých lidí zhoršující se zdraví manželky a blížící se smrt.
Moretti při předávání ceny zdůraznil "zásadní přínos" obou hlavních představitelů. Hlavní role hrály legendy francouzského filmu, jednaosmdesátiletý Jean-Louis Trintignant a pětaosmdesátiletá Emmanuelle Rivaová. Oba se k režisérovi na pódiu připojili při přebírání ceny. Trintignant při ceremoniálu připomněl také přínos další slavné francouzské herečky Isabelle Huppertové, která ve filmu hraje jeho dceru.
Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si z Cannes společně odnášejí dubutující Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová za film După Dealuri (Za kopci). Snímek o střetu lásky a víry inspirovala skutečná událost v rumunském klášteře, kde v roce 2005 při vymýtání ďábla zahynula mladá dívka. Režisér filmu Cristian Mungiu si odnesl cenu za nejlepší scénář.
Za nejlepší mužský herecký výkon byl oceněn šestačtyřicetiletý Dán Mads Mikkelsen, který v dramatu Thomase Vinterberga Jagsen (Lov) hrál muže nespravedlivě obviněného ze zneužívání dětí.
Nejlepším režisérem byl vyhlášen Mexičan Carlos Reygadas za snímek o násilí v Mexiku Post Tenebras Lux inspirovaný surrealismem. Velkou cenu dostal italský režisér Matteo Garrone za satiru Reality o neapolském prodavači ryb posedlém reality TV. Stejné ocenění dostal v Cannes již před čtyřmi lety za snímek Gomora.
Komedie o nezaměstnaných mladých v Glasgowě, ale také o ochutnávání whisky britského režiséra Kena Loache The Angels' Share (Andělský podíl) dostala cenu poroty. "Kino není jen zábava, ukazuje nám, kdo jsme," řekl Loach.
Morettimu v porotě pomáhali například herci Ewan McGregor a Diane Kruger, režisér Alexander Payne a módní návrhář Jean-Paul Gaultier. Moretti uvedl, že žádný z vítězů nebyl vybrán jednohlasně a některé snímky porotu ostře rozdělily. Podle něj se největší boje vedly o bizarní snímek Francouze Leose Caraxe Holy Motors, o drama z prostředí sexuální turistiky Rakušana Ulricha Seidla Paradise: Love a o Reygadasův film Post Tenebras Lux, který kritici ztrhali.
Přes řadu amerických filmů v hlavní soutěži si cenu odnesl pouze Benh Zeitli za snímek Beasts of the Southern Wild (Šelmy jižanské divočiny). Dostal ocenění Camera d'Or (Zlatá kamera) pro nejlepší první film.
Dva dnes ocenění tvůrci mají na kontě už jednu Zlatou palmu - Loach a Mungiu. Jen Haneke se ale připojil do exkluzivního klubu držitelů dvou Zlatých palem, do kterého patří Američan Francis Ford Coppola (Rozhovor z roku, 1974 a Apokalypsa, 1979), Japonec Šóhei Imamura (Balada o Narajamě, 1983 a Úhoř, 1997), srbský režisér z Bosny Emir Kusturica (Otec na služební cestě, 1985 a Underground, 1995), Dán Bille August (Pelle Dobyvatel, 1988 a S nejlepšími úmysly, 1992) a belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi (Rosetta, 1999 a Dítě, 2005).
Festival, který i dnes poznamenalo chladné počasí a déšť, skončil promítáním snímku Therese Desqueyrouxová režiséra Claudea Millera, který před měsícem zemřel. Závěrečného ceremoniálu festivalu se zúčastnila řada hvězd od Audrey Raroue po Aleka Baldwina či Adriena Brodyho.