zavřít

7 nejlepších skladeb Ennia Morriconeho

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Slavný autor filmové hudby Ennio Morricone již toto pondělí 16.10 vystoupí se svými největšími hity v 02 Areně.

5) The Thing Theme (Věc)

Je skutečně ironické, že soundrack k Věci byl svého času nominován na hollywoodské Zlaté malinky, anticeny stojící v opozici k Oscarům. Historie však Věc očistila a učinila z ní dost možná Morriconeho nejhororovější soundtrack.

Věděli jste, že: Celosvětově se prodalo na 70 milionů desek s Morriconeho hudbou.

4) For a Few Dollars More THeme (Pro hrst dolarů navíc)

Filmy, které Morriconeho proslavily nejvíce, jsou právě westerny z dílny Sergia Leoneho. Morriconeho revoluční přístup k soundrackům skrze kombinaci hvízdání, kytary i ambientních ruchů, jim na atmosféře dodává dodnes.

Věděli jste, že: Morricone má na svém triku sedmdesátiletou kariéru s 500 soundtracky, z nichž 70 získalo nějaký druh ocenění?

3) Ústřední téma Mise (Mise)

Za který film si Morricone myslí, že měl dostat Oscara? Je jím Mise (správně Misie) z roku 1986. Expresivní soundtrack, který si přinesl mnoho z Opery, stojí přesně mezi klasickými hollywoodskými orchestry a Morriconeho experimentováním.

Věděli jste, že: Svou první kompozici Morricone napsal, když mu bylo šest let.

2) Motiv 48 hodin v Paříži (48 hodin v Paříži)

Podobným amalgámem stylů je i Morriconeho neprávem opomíjená práce na sountracku thrilleru Harrisona Forda. Ve výsledku se mísí typické tóny hollywoodských soundtracků spolu s italskými tóny béčkového žánru giallo, to celé s kapkou zvuků Paříže a naléhavým tempem. Po boku Věci další překvapivě fungující mix.

Věděli jste, že: Jeho song Chi Mai se jeden čas dostal dokonce na druhou pozici v britské hitparádě.

1) Man With Harmonica (Tenkrát na západě)

Extrémně úspěšné album, kterého se po světě prodalo na 10 milionů kusů, však patří Tenkrát na západě. Jenom obtížně se vypichuje nejlepší song - taktéž poslední nostalgický motiv je totiž svého druhu unikát. Zvolíme však přesto track, kterým film začíná. Jeho postupná, dramatická gradace od harmoniky po démonický střet totiž přesně vystihuje genialitu Morriconeho přístupu.

Věděli jste, že: K hudbě se Morricone dostal přes jazz - v 50. letech se jako trumpetista věnoval hraní v kapelách.

Tagy: hudební skladatel

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku