zavřít

7 moderních samozřejmostí, které byly nedávno zapovězené


Považujeme je za běžné součásti našeho života, ještě nedávno však mnohé z nich platily za projev excentrismu či byly dokonce zapovězené! Které moderní samozřejmosti měly v době svého vzniku kontroverzní pověst?

zdroj: Profimedia.cz

7) Nákupní vozíky

Když byly nákupní vozíky uvedeny poprvé do supermarketů ve 30. letech, značná část mužských zákazníků je považovala za pramálo mužné, protože jim vozíky připomínaly dětské kočárky. A s těmi přece jezdí jenom ženské.

6) Deštníky

Ačkoliv jsou dnes deštníky skoro až symbolem Londýna a Anglie jako takové, v době svého zavedení vyvolaly veřejné zostuzení prvních uživatelů. V 18. století, éře skoro konstantní války s Francií, byl doplněk považován za příliš francouzský.

5) Povinná školní docházka

I v našich končinách si ještě donedávna babičky mohly pamatovat nářky na to, že děti chodící do škol nemohly pomáhat doma na statcích. Ve Spojených státech dokonce v éře zavedení povinné docházky vznikla i debata, nejde-li o přílišný zásah státu do občanských svobod.

4) Sodovka

Ačkoliv by nealkoholické nápoje mohly na první pohled vadit asi jenom málokomu, kvůli svému čepování ve veřejných prostorách a na první pohled i podobnost alkoholickým nápojům barvou či texturou ("bublinky") byly sodovky v éře prohibice v USA označovány za cosi jako "přestupní drogu" na cestě k alkoholismu.

3) Čtení v posteli

Dnes romantická aktivita měla svého času podobně negativní pověst jako kouření (cigaret) v posteli - ještě v 19. století si totiž čtenář musel svítit svíčkou, což zvyšovalo šanci na neúmyslný požár a zhoršovalo čtení v posteli pověst.

2) Bikiny

V kontextu "burkini kauzy" tohoto léta je poněkud úsměvné, že nemlich podobné pobouření vyvolaly po druhé světové válce i bikiny samotné - jejich vynálezce Louis Réard musel pro první uvedení najmout striptérku a plavky odstousil i sám Vatikán.

1) Káva

Dnešní ranní startovač milionů lidí po celém světě to měl rovněž obtížné. Islámští mudrcové si v 16. století mysleli, že nápoj vyvolává rebelské myšlenky, a kafe tak bylo v muslimských zemích krátce ilegální. V Evropě o století později pak pro změnu byla káva označována za "ďábelský nápoj", paradoxně právě kvůli tomu, že na starý kontinent přišla z muslimských zemí.