zavřít

Zemřela Dana Zátopková, vyjímečná sportovkyně a atletická legenda

- Magazín autor: Tomáš Burkoň

Sportovní svět obletěla smutná zpráva, zemřela legendární atletka a olympijská vítězka Dana Zátopková. Největší atletický úspěch slavila na olympiádě v Helsinkách 1952, kde vybojovala zlatou medaili v hodu oštěpem. Později se pyšnila ziskem stříbrné medaile na Olympijských hrách v Římě 1960 nebo světovým rekordem v hodu oštěpem, který vytvořila ve svých 35 letech. Většinu života prožila po boku čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu, Emila Zátopka.

Dana Zátopková

Dana Zátopková , zdroj: Profimedia

Zátopková se narodila 19. září 1922 ve Fryštátu, ale od šesti let pobývala v obci Vacenovice nedaleko Hodonína, odkud pocházel její otec. Přestože sportovala od dětství, k atletice se dostala až během studií na gymnáziu v Uherském Hradišti. Na Olympijských hrách nás poprvé reprezentovala v roce 1948 v Londýně.

V říjnu stejného roku se provdala za Emila Zátopka a je až neuvěřitelné, že se tito dva výjimečně nadaní sportovci narodili ve stejný den. V Helsinkách v roce 1952 pak společně v rámci olympijských her slavili zlatá vítězství - Dana uspěla v hodu oštěpem a Emilovi se povedl, do dnešního dne nepřekonaný, hattrick. Nejen že ovládl běh na 5 km a 10 km, ale zároveň zvítězil v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě.


Následovaly tituly mistryně Evropy 1954, 1958 a samozřejmě světový rekord v hodu oštěpem - 55,73 metrů. Tohoto výkonu dosáhla 1. června 1958 na Strahově a dodnes jde o nepřekonaný rekord v hodu dřevěným oštěpem. Další světové rekordy už byly vytvořeny umělohmotnými oštěpy.

Posledním Daniným rekordem byl hod do vzdálenosti 56,67 uskutečněný 13.9.1958 v Bukurešti. Svoji úspěšnou kariéru zakončila stříbrnou medailí na OH v Římě v roce 1960. Ve vrcholovém sportu však působila až do roku 1962, od kdy se věnovala trenérské činnosti. Po mnoho let byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace.

Dana Zátopková zemřela v 97. letech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Svého manžela Emila (*1922 - †2000) tak přežila téměř o dvacet let.

Tagy: česká atletika úmrtí 2020

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku