V neděli vyvrcholí v Cannes mezinárodní filmový festival
25. 5. 2012 – 23:22 | Magazín | red | Diskuze:
V neděli vyvrcholí v Cannes na jihu Francie 65. ročník filmového festivalu poznamenaný relativně chladným a deštivým počasím, které však nezmírnilo příliv hvězd na červeném koberci, ani zájem o 90 filmů promítaných v několika soutěžních sekcích. Největší pozornost se ale soustředí na hlavní soutěž s 21 filmy, kde se jako o jednom z favoritů na Zlatou palmu hovoří o snímku Amour (Láska) Rakušana Michaela Hanekeho.
Ve čtvrtek večer již byla předána první cena v sekci Týden kritiky, kterou si odnesl španělský režisér Antonio Méndez Esparza za snímek Aqui y Alla (Tady a jinde). Hlavní pozornost se ale upře na nedělní večer, kdy při závěrečné ceremonii moderované herečkou Bérénice Bejoovou předseda poroty italský režisér Nanni Moretti představí nového držitele Zlaté palmy a dalších hlavních cen.
V Cannes se tradičně mísí velkofilmy a hollywoodská pompa s autorskými snímky. Také letos je v hlavní soutěži Hollywood početně zastoupen, ale zatím jsou za favority považovány menší produkce. Francouzští novináři nejvíce vyzdvihují Hanekeho francouzsky natočené drama Amour s hereckými veterány Jeanem-Louisem Trintignantem a Emmanuelle Rivaovou, Holy motors od enfant terrible francouzského filmu, režiséra Leose Caraxe a další francouzský film De rouille et d'os (Rez a kost) od Jacquesa Audiarda, ve kterém opět zazářila Marion Cotillardová. Zahraničním novinářům se v neformálním hodnocení zatím nejvíce líbily snímky Amour a Au-delà des collines (Za kopci) rumunského režiséra Cristiana Mungiua.
Haneke i Mungiu už mají na kontě jednu Zlatou palmu. Haneke vyhrál v roce 2009 s Bílou stuhou a Mungiu dva roky předtím s filmem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.
Slušný ohlas mělo dánské drama Jagsen (Lov) režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Excentrická komedie Wese Andersona Moonrise Kingdom (Království vycházejícího měsíce), která festival zahájila, sice měla své příznivce, ale k favoritům se nezařadila.
Za očekáváním zůstal americký film z období prohibice Lawless, ve kterém hrají Shia LaBeouf, Tom Hardy a Jessica Chastainová. Rozporuplné kritiky měla i gangsterka Killing Them Softly (Zabíjím je něžně) s politickými podtóny s Bradem Pittem v hlavní roli a vůbec první filmová adaptace klasického beatnického románu Na cestě Jacka Kerouaka, kterou natočil Brazilec Walter Salles. Do Cannes se také vrátila Nicole Kidmanová v thrilleru Leea Danielse Paperboy.
V hlavní soutěži budou ještě dnes a v sobotu uvedeny filmy Cosmopolis, který David Cronenberg natočil podle románu Dona DeLilla, Mud (Bahno) od amerického režiséra Jeffa Nicholse a V tumaně (V mlze) Ukrajince Sergeje Loznici.
Dnes se ve studentské sekci Cinéfondation představí absolventský snímek studenta FAMU Michala Hogenauera Tambylles. Kromě toho se v sekci Quinzaine Cannes promítala Tramvaj režisérky Michaely Pavlátové.
Letošní ročník festivalu - to bylo nejen 90 filmů, ale také na 4000 novinářů a desítky hvězd větší i menší velikosti, které se objevovaly nejen na červeném koberci před hlavním promítacím sálem, ale také na nejrůznějších večírcích pořádaných během přehlídky.
Prezident festivalu Gilles Jacob si tak posteskl, že by se festival už neměl rozrůstat. "Kdysi hrával Kirk Douglas s novináři fotbal a mohli jste potkat hvězdy, které šly pěšky přes bulvár Croisette na pláž," vzpomínal Jacob. "Ale dnes je okolo tolik lidí od manažerů po agenty a herci se po městě přemisťují v limuzínách s kouřovými skly. Před promítáním se někteří baví s lidmi, ostatní ne. Mnoho udělá jen to nejnutnější, věnují trochu času novinářům a odjedou. Je to skoro továrna, schází tomu lidskost," povzdechl si Jacob v rozhovoru s místním listem Nice Matin.