zavřít

Soud potvrdil. Lékař Michaela Jacksona je vrahem. Na trest čeká

- Magazín autor: red

Lékař Conrad Murray, který byl obžalován z neúmyslného zabití popového zpěváka Michaela Jacksona, je vinen.

V soudním procesu o tom dnes v Los Angeles rozhodla porota. Výši trestu určí soud 29. listopadu. Osmapadesátiletému lékaři hrozí až čtyřleté vězení a zákaz výkonu lékařského povolání. Žalobci ho vinili, že Jacksonovi podal smrtelnou dávku anestetik.

Rozhodnutí poroty přivítaly hlasitým jásotem stovky Jacksonových fanoušků, kteří přišli před očekávaným verdiktem k budově soudu, kde vyjadřovali přesvědčení o lékařově vině. Členové Jacksonovy rodiny v soudní síni tiše plakali. Murray vypadal zdrceně, ale choval se klidně. Jeho advokáti výrok poroty při odchodu nekomentovali.

Soudce po výroku poroty nařídil, aby lékař byl do vynesení rozsudku 29. listopadu umístěn do vazby. Odmítl jeho propuštění na kauci, jak žádala obhajoba. Soudní budovu Murray opouštěl s želízky na rukách.

Porota, kterou tvoří pět žen a sedm mužů, rokovala za zavřenými dveřmi v pátek a dnes. Měla neomezeně dlouhou dobu na to, aby jednomyslně určila, zda lékař je vinen, nebo nevinen. Rozhodovala se na základě vyjádření žaloby a obhajoby a vystoupení padesátky svědků, které vyslechl soud od začátku procesu 27. září.

Hlavní žalobce David Walgren ve čtvrtek v závěrečné řeči řekl, že důkazy proti 58letému kardiologovi Murraymu jsou "zdrcující" a "absolutně jasné". Lékař se činu podle obžaloby dopustil, když 25. června 2009 popové hvězdě podal smrtelnou dávku anestetika propofol.

Lékař se ale necítí vinen. Zdůraznil, že Jackson, kterému v době smrti bylo 50 let, si lék sám vyžádal jako prostředek na spaní. Obhajoba také tvrdila, že zpěvák si bez vědomí lékaře vzal v osudný den další léky, které v jeho těle vytvořily "smrtící koktejl". "Michael Jackson si svou smrt zavinil sám," prohlásil ve čtvrtek obhájce Ed Chernoff.