Před 25 lety zemřel muž, který změnil nejen výtvarné umění. To je Andy Warhol
21. 2. 2012 – 21:23 | Magazín | red | Diskuze:
Ač nebyl první, kdo všední věci povýšil na umění, stal se ve výtvarném směru inspirovaném konzumní společností nejvýraznější postavou. Král pop-artu Andy Warhol, od jehož úmrtí uplyne 22. února 25 let, natočil i na sedmdesát filmů, které potvrzují jeho, dnes tak aktuální, výrok, že každý může být 15 minut slavný. Tento excentrický potomek slovenských rodičů, jehož díla se prodávají za desítky milionů dolarů, je též autorem legendárního "džínového" alba od Rolling Stones či "banánového" LP skupiny Velvet Underground.
Andy Warhol, mezi jehož nejslavnější díla patří obrazy Coca-Coly, Campbellových polévkových konzerv či dolarových bankovek a zářivě barevné portréty celebrit, byl člověkem mnoha paradoxů. Kupříkladu měl fóbii z lidského doteku, přitom trávil celé dny ve svém newyorském ateliéru s velkým počtem lidí, kteří přes den společně tvořili a v noci pořádali nekonečné večírky. Z proslulé Factory, v níž se scházela umělecká smetánka, se pak gay Warhol vracel k matce, s níž bydlel až do její smrti v roce 1972.
Andy Warhol se narodil jako Andrew Warhola 6. srpna 1928 v Pittsburghu rusínským rodičům (Varcholovým), kteří přišli do USA z vesnice Miková na severovýchodním Slovensku. Absolvoval bakalářské studium grafického designu na Carnegieho technickém institutu a v roce 1949 odešel do New Yorku, kde se živil jako komerční grafik. V roce 1962 si zřídil ateliér v bývalém skladišti a začal tvořit metodou sítotisku série portrétů (například Marilyn Monroeové, Elvise Presleyho či Mao Ce-tunga).
Fascinován byl slávou, krásou, originalitou a penězi. "Od umění k byznysu jsme přešli (Andy Warhol Enterprises), když jsme s jedním kinem udělali smlouvu na jeden film týdně," vzpomněl Warhol, k jehož slavným snímkům patří Sleep, zobrazující šestihodinový spánek muže, či Blow Job, zachycující tvář muže během orálního sexu.
Andy Warhol, jenž v roce 1968 přežil vážná zranění způsobená atentátem duševně choré radikální feministky, zemřel 22. února 1987 po operaci žlučníku na infarkt. Již čtyři roky po smrti bylo Warholovi otevřeno první muzeum - ve slovenských Medzilaborcích. Další galerie jeho umění, která dnes čítá na 4000 exponátů, je od roku 1994 v americkém Pittsburgu.