zavřít

Paul McCartney poslal tajný dopis adeptovi na bubeníka Beatles. Teď ho draží

- Magazín autor: red

V Británii půjde příští měsíc do dražby dopis Paula McCartneyho záhadnému adeptovi na bubeníka The Beatles z doby formování skupiny.

Podle londýnské aukční síně Christie's není totožnost muže, jenž reagoval na novinový inzerát, známá. Agentura AP uvedla, že dopis je překvapením i pro experty na nejslavnější poprockovou kapelu všech dob.

McCartney v ručně psaném dopise informuje neznámého bubeníka před plánovaným výjezdem tehdy ještě neznámé kapely do německého Hamburku: "Hrazené diety 18 liber za týden (zhruba) po dva měsíce." V případě zájmu měl uchazeč zavolat do liverpoolského klubu Jacaranda, který vlastnil první manažer Beatles Allan Williams. McCartney tehdy hrál v kapele na kytaru, zatímco jeho pozdější hlavní nástroj baskytaru měl v rukou Stuart Sutcliffe.

McCartney v dopise datovaném 12. srpna 1960, pár dní před formativním pobytem v Hamburku, adresátovi nabízí, že si ho poslechne. Čtyři dny předtím umístil v místním listu Liverpool Echo nepodepsaný inzerát o třech slovech: "Bubeník_mladý_svobodný". Kdo je onen muž, jenž odpověděl na inzerát - nyní už možná stárnoucí bubeník, jenž si dodnes rve vlasy - nikdo neví.

Mluvčí Christie's Leonie Pittsová přiznala, že aukční dům McCartneyho v této věci nekontaktoval. "Domníváme se, že je na svatební cestě," řekla. McCartneyho zástupci údajně nereagovali ani na dotazy AP. Paul McCartney se minulý týden oženil s jednapadesátiletou Nancy Shevellovou. Ženatý je ve svých 69 letech potřetí.

Dopis, který našel založený v knize na jednom liverpoolském knižním bazaru sběratel mincí, jenž si přeje zůstat v anonymitě, vrhá nové světlo na počátky skupiny. Byl napsán celé dva roky předtím, než kapelu opustil bubeník Pete Best, aby uvolnil stoličku za bicí soupravou Ringo Starrovi. Aukční dům Christie's dnes uvedl, že dopis se 15. listopadu pravděpodobně prodá za víc než 7000 liber (téměř 200.000 korun).

Tagy: paul mccartney