Osobnosti Turecka od politiky až po moderní hudbu. Včetně jejich skandálů
zdroj: Pixabay.com

Osobnosti Turecka od politiky až po moderní hudbu. Včetně jejich skandálů

20. 7. 2022 – 7:14 | Magazín | Inzerce

Turecko pravděpodobně znáte zejména jako dovolenkovou destinaci. Víte ale něco také o významných osobnostech z této země? Tři z nich vám dnes představíme. A neochudíme vás ani o pikantnosti z jejich života.

Turecko a dovolená – tahle dvojka k sobě neodmyslitelně patří a každé léto ji má v hlavě na několik set českých rodin. Patříte mezi ně? Pokud už nemůžete dospat, zkraťte si čekání a začtěte se do medailonků tří tureckých hvězd. Až pak na místě uvidíte sochu obklopenou vlajkami, pustíte si rádio nebo zapnete televizi, budete v obraze.

Mustafa Kemal Atatürk
Pro většinu Turků ta nejvýznamnější postava dějin vůbec. Mustafa Kemal Atatürk je považován za otce moderního Turecka. Ať už se budete procházet po kterémkoliv letovisku, jistě narazíte na ulici nesoucí jméno tohoto politika. Jeho podobizna zdobí i bankovky, jeho busty se staly neodmyslitelnou součástí tureckých parků a bulvárů.

Mnozí si Atatürka však až nezdravě idealizují. Údajný bojovník za demokracii odmítal opozici a k potlačení svých protivníků neváhal použít hrubou sílu. Nechvalně známý je také jeho milostný trojúhelník mezi ním a dvěma ženami. Zhrzená bývalá milenka dokonce měla později spáchat sebevraždu pistolí věnovanou samotným Atatürkem. Proslýchá se však, že ve skutečnosti se jednalo o nájemnou vraždu – její objednavatel je neznámý.

Tarkan
Prominentní osobnost turecké popové scény, to je Tarkan, celým jménem Tarkan Tevetoğlu. 25 milionů prodaných desek, fanoušci po celém světě nebo třeba hit Dudu s více než 180 miliony zhlédnutí – to je výčet pouze několika úspěchů tohoto Turka s německými kořeny. Významný deník Washington Post dokonce Tarkanův vliv na tureckou hudbu a módu označil jako srovnatelný s úspěchem Elvise Presleyho v Americe. 

Stejně jako řadě celebrit, ani Tarkanovi se nevyhnuly skandály. Ten pravděpodobně nejvýznamnější se týkal zadržení v souvislosti s protidrogovou razií. Zpěvák dokonce čelil 2 rokům vězení, následně byl ale všech obvinění zproštěn. 

Demet Özdemir
V našem výčtu tureckých celebrit nechybí ani zástupkyně ženského pohlaví. Demet Özdemir se proslavila jako herečka, v poslední době je ale vnímaná také jeho významná influencerka. Není se čemu divit, na Instagramu ji aktuálně sleduje více než 15 milionů uživatelů. Demet Özdemir s hraním začínala v relativně nízkém věku, do hereckých výšin ji však vynesl až seriál Erkenci kus (Zasněná láska). 

Tahle telenovela se stala mezinárodním fenoménem a spoustu fanoušků (nebo spíše fanynek) si získala i v Česku. Özdemir se při natáčení zakoukala do svého hereckého partnera Cana Yamana a prožila s ním vášnivý románek hojně propíraný bulvárem. Poměr však neměl dlouhého trvání, ostatně jako většina hereččiných vztahů. Její jméno je spojováno s desítkami mužů – u některých se vztah potvrdil, u jiných oba údajní milenci mlčí.