zavřít

O Deppa je stále zájem, v nových "pirátech" jej už ale neuvidíme

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Hvězdná kariéra Johnnyho Deppa, držitele Zlatého glóbu, se začala psát někdy v roce 1984, kdy získal roli Glena Lantze, přítele jedné z hlavních hrdinek, v legendárním hororu Noční můra v Elm Street. Jeho talentu si všiml nejeden filmař a nabídky se jen hrnuly. V roce 2003 přichází kasovní trhák Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly a s ním i kapitán Jack Sparrow. Postava Sparrowa přináší Johnnymu první nominaci na Oscara a zároveň se pojem Jack Sparrow vrývá hluboko pod kůži diváků. Po třech letech přichází díl s podtitulem Truhla mrtvého muže a s ním i Zlatý glóbus za nejlepšího herce. Johnny se plavil po moři jako kapitán Sparrow ještě v letech 2007, 2011 a 2017.

Podle Seana Baileyho, výkonného producenta z Walt Disney Pictures, se chystají nová pokračování, ve kterých se však s Johnnym nepočítá. Všech pět filmů této série vydělalo neuvěřitelných 4.5 miliard dolarů, ale pravdou je, že jejich úspěšnost díl od dílu klesala. O tomto svědčí i fakt, že sám Depp si za poslední pokračování Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta vysloužil nelichotivou nominaci na Zlatou malinu v kategorii Nejhorší herec. Johnny Depp jako Jack Sparrow ve filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta. zdroj: Archiv
Životní příběh Johnnyho Deppa aneb jak to všechno začalo
Johnny Depp se narodil 9. června 1963 v americkém Kentucky. Je nejmladší ze čtyř sourozenců. V raném dětství se s rodinou často stěhovali, a tak do roku 1970, než se usadili v Miramaru na Floridě, vystřídali více než dvacítku míst. V patnácti letech měl spíše našlápnuto na dráhu kriminálníka, než aby se o několik let později stal hollywoodskou superstar, bral drogy a kradl při každé příležitosti.

Naštěstí měl velkého koníčka, toužil po kariéře rockové hvězdy. Kvůli své vášni pro hru na kytaru opustil střední školu a působil v kapelách Kids a Rock City Angeles. Důležitým momentem v Johnnyho životě byl 20. prosinec 1983, kdy se oženil s Lori Anne Allison. Ta jej v průběhu dvouletého manželství seznámila s kamarádem Nicolasem Cagem, který v něm viděl velký potenciál. Přes svého agenta mu zařídil roli v Noční můře z Elm Street, režiséra Wese Cravena.

Johnny Depp v hereckém debutu Noční můra v Elm Street. zdroj: Archiv
První výraznější role
Krátce po Noční můře se nabídky na vedlejší filmové role jen hrnou. Idolem teenagerů se stává díky seriálu Jump Street 21, kde ztvárnil postavu Toma Hansona v desítkách epizod. Přelom v Johnnyho kariéře přináší hlavní role Střihorukého Edwarda ve stejnojmenném filmu, režiséra Tima Burtona. Ten jej katapultoval mezi přední hollywoodské herce a odstartoval dlouholetou spolupráci právě s Burtonem.

Po hororech Ospalá díra a Devátá brána přichází mimo jiné postava inspektora Freda Abberlineho, který se ujímá vyšetřování vražd prostitutek v hororu Z pekla. Ten je inspirován příběhem legendárního Jacka Rozparovače.

Po zrodu Jacka Sparrowa
Od roku 2003, kdy začala éra Jacka Sparrowa, se dostal mezi opravdovou hereckou elitu a z filmů okořeněných přítomností Johnnyho Deppa jsou většinou kasovní trháky.

Za roli v životopisném dramatu Hledání Země Nezemě si hned rok po prvních "pirátech" vysloužil nejen nominaci na Oscara, ale také na cenu BAFTA. Rok 2005 se nesl opět ve znamení spolupráce s Timem Burtonem. Nejprve herci svěřil roli Willyho Wonky v rodinném fantasy Karlík a továrna na čokoládu, a Depp pak na oplátku propůjčil svůj hlas hlavní postavě Victora Vana Dorta v animáku Mrtvá nevěsta.

Rok 2009 přináší postavu amerického gangstera z počátku 19. století, Johna Dillingera, v kriminálním dramatu natočeném na motivy skutečných událostí, Veřejní nepřátelé. Mimo to si zahrál v dobrodružném fantasy Imaginárium Dr. Parnasse, během jehož natáčení zemřel jeden z hlavních představitelů, Heath Ledger.

Johnny Depp ve filmu Veřejní nepřátelé zdroj: Bontonfilm

Filmy Alenka v říši divů a Cizinec, z roku 2010, vynesly Deppovi dvojici nominací na Zlatý glóbus.

Další z významných rolí přišla roku 2013 s westernem Osamělý jezdec. O dva roky později září jako irský mafián James Bulger, v kriminálním dramatu Black Mass: Špinavá hra. Pokračování Alenky v říši divů s podtitulem Za zrcadlem mu na rozdíl od původní “Alenky” přineslo nominaci na Zlatou malinu za Nejhoršího herce ve vedlejší roli. Ve Vraždě v Orient expresu získal roli Američana Ratchetta, kolem jehož smrti se poté točí celý příběh, jež vzešel z pera Agáty Christie v roce 1934.

Ve spin-offu série o Harrym Potterovi Fantastická zvířata a kde je najít, z roku 2016, se objevil jako temný čaroděj Gellert Grindelwald. Roli si zopakoval v pokračování z roku 2018, a chybět nebude ani ve třetím pokračování, jehož premiéra je plánovaná na konec roku 2020.

Johnny Depp ve filmu Vražda v Orient expresu. zdroj: Archiv

Tagy: Hollywood kytarista herec

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku