zavřít

Nejvíce nominací na Brit Awards dostal Sheeran. V závěsu jsou Adele i Jesse J

- Magazín autor: red

Mladý anglický zpěvák Ed Sheeran dnes získal čtyři nominace na britské hudební ceny Brit Awards, zatímco slavnější zpěvačky Adele a Jessie J mají po třech návrzích. Mezi nominované převážně mladé umělce se vrací po 25 letech také legenda britského popu Kate Bush.

Ceny se budou předávat 21. února v Londýně a vypadá to, že by během večera mohla poprvé po třech měsících od operace hlasivek vystoupit Adele. Zpěvačka, jejíž deska 21 překonávala rekordy, je uvedena na programu spolu s Blur, Coldplay, Rihannou a Noelem Gallagherem.

Dvacetiletý Sheeran si odnesl nominaci na nejprestižnější cenu pro album roku za svou debutovou deskou +, které se v Británii zatím prodalo skoro milion exemplářů. Je navržen i na cenu pro britského zpěváka, pro nastupující umělce a pro nejlepší singl.

Adele bude soutěžit také o album roku, o zpěvačku a singl roku. V souboji o cenu pro nejlepší britskou zpěvačku se utká s Jessie J, folkovou zpěvačkou Laurou Marling, s Florence Welch ze skupiny Florence & The Machine a s Kate Bush. Zatímco jejím konkurentkám je nejvýš 25 let, Kate Bushové je 53 let a vrací se po 25 letech po loňském albu 50 Words for Snow. V roce 1987 vyhrála Brit Award, když porazila Kim Wilde a Joan Armatrading.

Letos získali po dvou nominacích Florence & the Machine a Coldplay, stejně jako Američané Bon Iver a Aloe Blacc. O hlavní cenu pro album roku se budou vedle Adele a Sheerana ucházet Coldplay s Mylo Xyloto, Florence & The Machine s Ceremonials a PJ Harvey s Let England Shake.

Zatímco na Brit Award o nejlepší britskou skupinu byli nominováni Arctic Monkeys, Chase & Status, Coldplay, Elbow a Kasabian, ze zahraničních skupin byli navrženi Fleet Foxes, Foo Fighters, Jay Z and Kanye West, Lady Antebellum a Maroon 5. Čestnou cenu za mimořádný přínos populární hudbě dostanou Blur.