zavřít

Návrhář John Galliano se svým rasistickým chováním dostal do maléru. Bude platit

- Magazín autor: red

Nad britským návrhářem Johnem Gallianem dnes, metaforicky řečeno, spadla klec. V průběhu letošního roku se několikrát choval rasistickým způsobem a nadával nevinným lidem. Soud mu dnes vyměřil statisícovou pokutu.

V kauze Johna Galliana dnes konečně padl rozsudek. Bývalý designový ředitel domu Dior a slavný britský návrhář se podle soudu v Paříži dopustil ošklivých antisemitských urážek. Do vězení nepůjde, dostal však tučnou pokutu ve výši 6 tisíc eur (asi 150 tisíc korun).

"Galliano měl dostatečné povědomí o tom, co dělá," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Anne Marie Sauteraud. Galliano však může být rád. Hrozila mu pokuta skoro dvojnásobně vyšší a hlavně mohl skončit i na půl roku ve vězení.

Podle jedné z žalob Galliano v říjnu tohoto roku začal vyvádět v jedné francouzské kavárně. Tehdy se hrubě pustil do čtyřicetileté návštěvnice a řval na ni, že je "Zas*aná ošklivá židovská děvka". Druhá žaloba se týká února, kdy na úplně stejném místě Galliano slovně napadl další ženu a nadával jí do "špinavého židovského ksichtu". Žena byla zrovna v kavárně na kafi se svým přítelem. Toho návrhář stihl označit za "zku*veného asiatského bastarda". Červnová nadávka ho vyšla na 4000 eur, únorová na 2000 eur a jsme na pěkných šesti tisících. Galliano si snad do příště rozmyslí, jestli pustit si pusu na špacír je ten správný nápad. Ač jsou oba tresty podmíněné, návrhářův právník prohlásil, že on a jeho klient jsou s rozhodnutím spokojeni. Ještě aby ne.

U soudu se Galliano choval důstojně, pokojně přiznal svou závislost na alkoholu, uspávacích práškách a práškách na nervy a potvrdil, že si úplně dobře nepamatuje, co se vlastně tehdy přesně dělo. Své činy argumentoval tím, že byl pod velkým pracovním tlakem a tudíž musel brát víc prášků. Furt se prý vzpamatovává ze smrtí svého otce a jeho pravé ruky Stephena Robinsona. Popřel ale, že by byl přesvědčením antisemita a rasista.