zavřít

Muzikál Once v USA zazářil. Získal ocenění divadelních kritiků

- Magazín autor: red

Nový broadwayský muzikál Once inspirovaný stejnojmenným filmem s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou a stavějící na jejich hudbě získal cenu za nejlepší muzikál hned od dvou organizací divadelních kritiků zabývajících se newyorskou divadelní scénou. Ocenilo jej jak sdružení kritiků píšících pro newyorská média, tak sdružení kritiků pracujících pro celonárodní či mimonewyorská média.

Druhá jmenovaná organizace muzikál nominovala na celkem sedm ocenění. Nakonec mu udělila tři, když si cenu odnesl ještě režisér John Tiffany a autor libreta Enda Walsh.

Sdružení newyorských kritiků je ohledně cen střídmější. Kromě ocenění za nejlepší muzikál v noci na dnešek na své slavnostní recepci v restauraci Angus McIndoe na Manhattanu udělilo ještě cenu za nejlepší hru a nejlepší zahraniční hry. Obdrželi je Stephen Karam za dílo Sons of Prophet (Synové proroka), respektive britská autorka Nina Raineová za hru Tribes (Kmeny).

Muzikál Once patří na Broadwayi k nejúspěšnějším novinkám této sezony. Sklidil velmi pozitivní kritiky a je největším favoritem letošních prestižních divadelních cen Tony. Získal celkem 11 nominací, což bylo vůbec nejvíce. Ceny se budou rozdělovat 10. června.

Nedávno představení získalo také pět nominací na newyorské divadelní ceny Drama Desk Awards, jejichž vítězové budou vyhlášeni 3. června.

Irglová a Hansard dostali v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň. Balada Falling Slowly zazněla právě v nízkorozpočtovém irském snímku Once režiséra Johna Carneyho.