zavřít

Morgan Freeman se zastal amerického prezidenta Baracka Obamy

- Magazín autor: red

Herec Morgan Freeman není typ člověka, který si nechá leccos líbit. A zvláště je háklivý na rasismus, který označuje za krátkozraký.

Držitel filmového Oscara Morgan Freeman kritizoval konzervativní hnutí Tea Party za rasismus. Ten se podle něj skrývá za úsilím této odnože Republikánské strany vyloučit možnost, aby Barack Obama získal v prezidentských volbách druhý mandát. V pořadu Pierse Morgana na stanici CNN Freeman řekl, že Tea Party se řídí předsudky souvisejícími s barvou Obamovy pleti.

Freeman, který je také černoch, řekl, že hnutí se otevřeně hlásí k tomu, že chce zabránit tomu, aby byl Obama zvolen podruhé. "Poukazuje to na slabou a temnou tvář Ameriky. Měli bychom být lepší. A my jsme lepší. To proto byli všichni ti lidé v slzách, když byl Obama zvolen," řekl herec. Tehdy byli podle něj lidé hrdí a říkali: "To je Amerika." Teprve později se začali z "bahnitých vod vynořovat" ostatní.

Herman Cain, který je také černoch a vyhrál na Floridě nezávazné hlasování o republikánských uchazečích o stranickou nominaci do prezidentských voleb, s Freemanem nesouhlasí. "S veškerým respektem k Morganovi Freemanovi, který je výborný herec, pochybuji o tom, že byl někdy na setkání Tea Party," řekl.

Podobně je to prý i s ostatními kritiky tohoto hnutí. "Je smutné, že jsou tak krátkozrací a nechápou, co toto hnutí znamená. Očerňují ho, protože nevědí, jak ho zastavit. To hnutí znamená v politice velkou změnu. Mnoho demokratů se přiklání ke středu nebo hodlá volit konzervativce," řekl Cain v rozhovoru pro Fox News.

Podle CNN mohl Freeman svými výroky poškodit svůj nový film Můj přítel delfín, který se v USA začal o víkendu promítat. Studio Alcon Entertainment doufalo, že film obsadí první příčku, ale s výtěžkem nižším než očekávaných 20 milionů dolarů skončil až na třetím místě.