zavřít

Michael J. Fox: Raději vypiju kyselinu z baterie než pivo

- Magazín autor: red

Většina Čechů si s hercem Michaelem J. Foxem asi rozumět nebude. Seriálová hvězda bojující s Parkinsonovou chorobou by se prý dnes napila raději kyseliny z baterie, než by si dopřála půllitr piva. Ale nebývalo tomu tak vždy. Když mu lékaři v roce 1991 oznámili, že vážnou nevyléčitelnou nemocí trpí, propadl alkoholismu.


„Jsem velmi opatrný, abych neporušil některé z principů, s jejichž pomocí abstinuju a jsem střízlivý. Neříkám, že je to přímo boj. Raději bych ale dnes vypil kyselinu z baterie, než si dal pivko. Ale řekl bych, že už mám několik nástrojů, které mi pomáhají bojovat s Parkinsonovou chorobou. Není lepší životní lekcí o ztrátě kontroly než právě tato nemoc. Protože se velmi rychle naučíte, co dokážete a nedokážete ovládat. Zbývá vám jediné, přijmout to. Praktikuju tyto principy každý den: přijetí reality a vděk,“ prohlásil Michael.

Nedávno se herec odhodlal vystoupit v americkém Senátu. Přišel tam bez léků, které tlumí jeho třesy a těžkosti při řeči. Byl za to kritizován, ale americké pokrytectví vůbec nechápe.

„Nechápu tu zpětnou reakci. Říkal jsem si, jestli mám nějakou povinnost před veřejnosti skrývat své skutečné já. V posledních letech jsem si totiž uvědomil, že když beru léky na symptomy té choroby, není to mé přirozené já. Mé přirozené já se střese a kulhá a koktá. Takže já si úlevu užívám, ale nenechám se tím zmást. A když jsem na veřejnosti a projevují se mé symptomy, nemá to žádný vliv na to, kdo jsem a co se snažím dělat,“ vysvětlil Fox.