zavřít

Meryl Streep dostala Zlatého medvěda za celoživotní dílo

- Magazín autor: red

Americká herečka Meryl Streep dnes na berlínském filmovém festivalu převzala Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Ještě před slavnostním ceremoniálem dostala od novinářů několik valentýnských dárků. Po uvedení filmu Železná lady, v němž ztvárnila bývalou britskou premiérku Margaret Thatcher, vyzdvihla levicově smýšlející herečka některé pozitivní stránky konzervativní političky, kterou označila za feministku.

Podle agentury Reuters dnes Streep při uvádění filmu na tiskové konferenci v jednu chvíli překvapil místní novinář, jenž se vydrápal na pódium, předal americké hvězdě kytici a políbil ji.

"Jak krásné," reagovala dojatá Streep. "Můj manžel mi kytice neposlal, tak díky bohu za Dietera," řekla žurnalistovi.

Další reportér pak Streep daroval matrjošku. Každá z jejích vrstev představovala jednu ze slavných filmových rolí oscarové herečky, která se zaskvěla ve filmech jako Kramerová vs. Kramer, Sophiina volba nebo Ďábel nosí Pradu.

Dvaašedesátiletá Streep mimo jiné hovořila o osobnosti Thatcher, o níž se prý díky natáčení posledního filmu dověděla mnoho překvapivého.

"Myslela jsem, že se přátelila s (americkým prezidentem Ronaldem) Reaganem - omyl," přiznala. Thatcherová prý Spojené státy například už dávno varovala před hrozbou globálního oteplování.

Novinkou pro Američanku prý bylo i to, že britská ministerská předsedkyně nebyla proti potratům a nerozbourala britský zdravotnický systém.

První britská premiérka byla podle Streep nepochybně nepřiznanou feministkou, která pomohla připravit cestu pro zrovnoprávnění pohlaví. "Otevřela ženám dveře," řekla herečka, která je za roli Thatcherové nominována na Oscara. Ve své sbírce zatím má dvě pozlacené sošky.

Tagy: meryl streep