zavřít

Madonna oslavuje propuštění malawských gayů

- Magazín autor: red

Madonna prý ani sama nevěřila, že její oficiální vyjádření nesouhlasu s těžkým trestem pro dva malawské gaye, bude mít takovou moc. A poté, co proti uvěznění Tiwongeho Chimbalangy a Stevena Monjezy protestovala řada celebrit a světových politiků a co u prezidenta Bingui wa Muthariky intervenovali velvyslanci při OSN, oba gayové byli o víkendu propuštěni. Prezident se jim v sobotu omluvil a nařídil okamžité osvobození. Popová královna to přivítala s nadšením.

Oba milence přitom uvěznili na čtrnáct let nucených prací jen proto, že se měli rádi a přiznali se veřejně, že jsou gayové. Přitom homosexualita je v Malawi trestná.

Madonna však v Malawi adoptovala děti Davida a Mercy a investuje tam do řady humanitárně-vzdělávacích programů. Proto se rozhodla na představitele země apelovat s žádostí o propuštění mužů.

„Já jsem vždycky věřila, že láska zvítězí,“ napsala Madonna na webu organizace Raising Malawi, kterou podporuje finančně.

„S neskutečným potěšením vám píšu, abych se podělila se šťastnou zprávou, že malawský prezident Bingu wa Mutharika nařídil jejich propuštění. Steven a Tiwonge byli propuštěni v sobotu v noci. Vyhráli svobodu a vy jste byli součástí jejich propuštění. Oslavujeme tuto převratnou změnu se Stevenem, Tiwongem a bezpočtem Malawijců, kteří za jejich propuštění bojovali. Je to pro Malawi historický den,“ dodala zpěvačka.

Po nadšeném prohlášení vyjádřila obavy, že dvojice může být na svobodě vystavena řadě nebezpečí. „Nespravedlnost a porušování základních lidských práv zažívá mnoho Malawijců, kteří čelí chudobě, nemocem a nedostatku základních potřeb. Pořád tam žijí více než dva miliony sirotků, nezaopatřených dětí, které potřebují lásku. Musíme využít veškerou naši lásku a tvůrčí potenciál, abychom do Malawi lidem přinesli spravedlnost,“ vyzvala Madonna své příznivce.