zavřít

Madonna chtěl stavit školy na Malawi. Africký stát jí za to kritizuje

- Magazín autor: red

Vláda afrického státu Malawi se ostře opřela do zpěvačky Madonny. Obvinila ji, že s vládou nekonzultovala své plány na výstavbu deseti nových škol v tomto chudém jihoafrickém státě a dodala, že zpěvačku zřejmě víc zajímá vlastní celosvětová sebepropagace než skutečná pomoc, napsala dnes agentura Reuters.

Madonna, která v Malawi adoptovala dvě děti, v lednu oznámila, že se její charita Raising Malawi spojila s neziskovou skupinou buildOn, aby postavily nové školy, do nichž by chodilo nejméně 1000 dětí ročně. Charity se nyní postavily na Madonninu stranu a prohlásily, že malawiská vláda byla o zpěvaččiných plánech "plně informována".

Mluvčí malawiského ministerstva školství Lindiwe Chideová agentuře Reuters řekla, že vláda už má Madonny "plné zuby". Chideová dodala, že když v loňském roce Madonna zrušila plánovanou vyšší dívčí školu v Malawi s odvoláním a špatné vedení a překročení rozpočtu, neobtěžovala se o tom malawiské úřady informovat.

"Teď se rozhodla oznámit, že plánuje vybudovat deset škol, aniž by od nás opět vyžádala svolení," řekla Chideová. "Máme pocit, že je to všechno o propagací jejího globálního obrazu a ne o zájmech naší země."

Madonnin plán postavit školu pro zhruba 400 dívek v blízkosti hlavního města Lilongwe ztroskotal v loňském roce a výpověď dostalo vedení její nadace Raising Malawi. List The New York Times tehdy napsal, že projekt spolykal 3,8 milionu dolarů, aniž by to bylo někde vidět. Madonna už pro svou malawiskou charitu, kterou spoluzaložila v roce 2006, poskytla 11 milionů dolarů.

"Nemá mandát rozhodovat, kde chce postavit školu, protože nezná naše potřeby a to, kde chceme nové školy mít ... nejdřív nás musí konzultovat a dostat povolení, než začne cokoli dělat," dodala Chideová.

V Malawi žije více než půl milionu dětí osiřelých poté, co jejich rodiče zemřeli na AIDS. OSN tuto africkou zemi zařadila mezi 20 nejméně rozvinutých zemí světa.