zavřít

Kupkův obraz L

- Magazín autor: red

Obraz Františka Kupky L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny) byl dnes vydražen za 15 milionů korun, když vyvolávací částka činila 12 milionů. Dílo Potápěč malířky Toyen si nový majitel odnesl za 13 milionů, dražba začínala na částce 9,5 milionu. Aukční přirážka v obou případech činila pět procent z dosažené ceny. Aukci dnes uspořádala v Topičově salonu v Praze společnost 1. Art Consulting.

Kupkovo dílo pochází ještě z doby před začátkem jeho slavného abstraktního období a zpodobňuje malířsky oblíbené téma Paridova soudu. Jde o jediné jeho dokončené dílo na antické téma. Byl k němu přiložen certifikát o pravosti a původu, vydaný francouzským ministerstvem kultury.

Obraz Potápěč pochází z roku 1926 a propojuje dva náměty Toyen: zájem o podmořský, proměnlivý svět a geometrizaci plochy. Byl několikrát vystaven a je publikován v mnoha monografiích. Po aukci v 80. letech se na trh dostal až v roce 2010, kdy byl v Sotheby's v Paříži vydražen za 600.750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) včetně aukční přirážky. V Čechách byl na aukci nabízen poprvé.

Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící, který změnil majitele za 20 milionů korun; s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun. Domácí žebříček nejdražších děl ale před Toyen vedou dva Kupkovy obrazy, jejichž cena bez aukční přirážky dosáhla před třemi lety 22 milionů (Zhroucení vertikál), respektive v roce 2007 22,1 milionu korun (Élévation (Výšky) IV). V obou případech ale šlo o abstraktní malby tohoto umělce (1871 až 1957).

Už 18. dubna bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery nabízet na pražském Žofíně významné abstraktní dílo Františka Kupky Tvar modré - jeho vyvolávací cena byla stanovena dokonce na 45 milionů korun. Pokud se prodá, půjde o jeho vůbec nejdražší dílo na světě. Zatím v čele tohoto žebříčku je Kupkův Pohyb z americké sbírky manželů Hascoeových vydražený loni v červnu v Londýně za 1,3 milionu liber; spolu s aukční přirážkou a daní cena činila v přepočtu kolem 43 milionů korun.

S výsledky dnešní aukce byl ředitel společnosti 1. Art Consulting Praha-Brno Jiří Rybář spokojen. "Celkem byla prodána díla v hodnotě 60,7 milionu korun včetně aukční přirážky. Ze dvou stovek nabízených prací elity českého výtvarného umění změnilo majitele téměř 70 procent," řekl ČTK.

Například olej Josefa Čapka Děti a domek z roku 1932 s vyvolávací cenou 2,2 milionu Kč přikleplo licitátorovo kladívko klientu na telefonu za 3,450.000 Kč. Účastníky aukce nažhavil souboj o známý obraz Josefa Lady Ponocný, jehož cena vzrostla téměř trojnásobně - z původních 140.000 na 410.000 korun. Olej Bohumíra Matala Déšť si nový majitel odnesl za 600.000 korun (bez aukční přirážky), když vyvolávací cena činila 140.000 korun.

V předložené kolekci byla rovněž díla Kamila Lhotáka, Josefa Šímy, Alfréda Justitze a Otakara Nejedlého. Dražily se také práce autorů druhé poloviny 20. století, z nich například drátěný objekt Karla Malicha ze 70. let s názvem Vznik mraků, Linie č. 172 Zdeňka Sýkory a díla Jana Koblasy, Pravoslava i Jana Kotíka.