zavřít

Keaton: Chodit s Woodym Allenem a hrát v jeho filmu je jedno a to samé

- Magazín autor: red

Chodit s Woodym Allenem bylo podobné jako hrát v jeho filmu. V životopise Than Again (Na druhé straně), který vyjde v listopadu, to píše americká herečka Diane Keaton. Za ztvárnění postavy Allenova filmu Anny Hall byla oceněna Oscarem.

S Allenem se objevila například taky ve filmech Spáč nebo Láska a smrt. Několik let spolu chodili a dodnes zůstali přáteli. "Byla jsem jeho roztomilý křupan. Já jsem ho měla za křížence bělocha a švába, kterého nikdy nezabijete. Rádi jsme se navzájem mučili svými nezdary. Jeho vhled do mých rolí byl vždy přesný a legrační. Toto pouto zůstalo jádrem našeho přátelství a v mém případě lásky," píše Keatonová v knize.

Poprvé se s Allenem potkala roku 1968 při divadelních zkouškách komedie Zahraj to znovu, Same. O čtyři roky později si role zopakovali ve filmové verzi. Allen ztvárňuje neurotického rozvedeného Allana Felixe, který problémy řeší za pomoci fiktivního Humphreye Bogarta.

Keatonová se do něj zamilovala podle scénáře a pak i v reálném životě. "Jak bych nemohla? Byla jsem do něj zamilovaná, ještě než jsem ho poznala. Byl to Woody Allen. Celá naše rodina se scházela u televize a dívala se na něj v pořadu Johnnyho Carsona. S těmi svými tlustými brýlemi a střízlivým oblekem se líbil. Mne ale dostal způsoby, gesty, rukama, kašláním a stydlivým klopením očí při vyprávění vtipů jako ´nedokázal jsem si vzpomenout na datum, kdy je Silvestr, tak jsem šel domů a nahý jsem skočil do sudu s Rooseveltovými stříbrnými deseticenty´," vzpomíná herečka. Tyto mince vydané do oběhu rok po smrti prezidenta Roosevelta obsahovaly 90 procent stříbra - anglicky Silver.

Když pak Keatonová poznala Allena osobně, "vypadal prý ještě líp, měl dokonalé tělo a fyzicky byl elegantní".

Keatonová se v knize soustředila na svůj blízký vztah k matce Dorothy Hallové. Publikuje v ní také výňatky z deníků a dopisů. V jednom z nich Dorothy vzpomíná na promítání filmu Annie Hallová, který je zčásti založen na Allenově vztahu s Keatonovou, jejíž rodné jméno je Hallová. "To, jak Annie drží fotoaparát, jak žvýká, jak je nejistá, celá Diana. Ten příběh je něžný, zábavný i smutný. Končí rozchodem jako v životě," napsala paní Hallová, která zemřela roku 2008.