Keanu Reeves ztratil své blízké. Vzpamatovává se psaním...
24. 6. 2011 – 12:25 | Magazín | red | Diskuze:
Hollywodský herec Keanu Reeves zahájil spisovatelskou kariéru a vydal svou první kniha pro „dospělé děti". Nese titul Óda na štěstí.
Už minulý rok svět procestovala fotografie, kde Reeves sklíčeně sedí sám na lavičce a jí sendvič. Slavného hollywoodského herce zasáhlo minulý rok několik osobních tragédií. Zemřela mu dlouholetá přítelkyně a jeho dítě.
„Napustil jsem si horkou koupel zármutku/V mém pokoji zoufalství," začíná báseň a pokračuje slovy „šampon lítosti", „mýdlo bolesti", „obličejový krém sebenenávisti", a podobně.
Vyvolává ve vás tato ponurá báseň úsměv? Pak splnila svůj účel. Proto Reeves knihu napsal. Původně kniha měla být pouze pobavením pro přátele. „Naše kamarádka (editorka knihy Janey Bergmanová) seděla u Keanua doma a poslouchala úžasně smutnou písničku a Keanu, který si z ní dělal legraci, začal psát báseň," popisuje Alexandra Grant, losangelská umělkyně, která knihu ilustrovala.
A byla to právě Bergmanová, kdo přišel s nápadem, udělat z básní knihu. Předala ji Alexandře Grant, a ta v průběhu půl roku udělala, co mohla. Pak hotové dílo dostal Reeves jako dárek. „Zdálo se mi to fantastické... Jak jsem knihu držel v ruce, byl jsem ohromen a říkal jsem si, když se líbí mně, bude se líbit i ostatním. A tak jsme se pokusili z toho udělat skutečnou knihu," vysvětluje Reeves.
Upozornil však, že kniha není reflexí jeho života. „Je jen do té míry osobní, jak reflektuje můj smysl pro humor. Obvykle se nekoupu v pokoji zoufalství se smuteční svíčkou," řekl Keanu. Doznal se ale také, že má hedvábné pyžamo a krém na obličej u něj není nic neobvyklého. „V knize je ale i kousek životní zkušenosti. Doufal jsem, že to lidi trochu ovlivní," dodal.
Hlavní vývzva byla, vytvořit k textu grafiku. „Potřebovalo to obrázky, které by na jednu stranu zdůraznily humor, ale vyjádřily i smutek," říká malířka.
Výsledkem je dílo, které si slibuje velký úspěch. „Je to skutečně umělecká kniha, která je určená k tomu, aby ji lidé drželi a dotýkali se jí," říká Grantová. „Opravdu jsme dohlíželi na kvalitu papíru vzhledem k tomu, že kresby jsou skutečné tisky," vysvětluje. Reakce na knihu jsou údajně velice protichůdné. Záleží pouze na přístupu jednotlivé osoby. Někdo může propuknout v pláč, někdo může prasknout smíchy.
Mimo skládání básní se Reeves i nadále věnuje filmům. Podílí se na natáčení filmu 47 Ronin o slavném samurajovi.