zavřít

James Cameron se konečně potápí. Míří k nejhlubšímu místu světa

- Magazín autor: red

Hollywoodský režisér James Cameron zahájil ponor na nejhlubší místo světových moří, téměř 11 kilometrů pod hladinu. V ponorce Deepsea Challenger, kterou sám navrhl, chce dosáhnout až na Challenger Deep v Mariánském příkopu. Toto místo je podle posledních měření 10.994 metrů pod hladinou Tichého oceánu.

Největší mořskou hlubinu na Zemi dosud navštívili jen dva lidé. Poprvé a naposledy sem sestoupili v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard.

Cameron se pod hladinu asi 320 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam ponořil v pondělí v 5:50 místního času (neděle 21:50 SELČ), uvedla podle agentury AP Stephanie Montgomeryová z National Geographic Society.

Kanadský tvůrce Titaniku a Avataru se ve speciální jednomístné ponorce stal rekordmanem v nehlubším sólo ponoření už počátkem března, když ponorku Deepsea Challenger vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guineje a sestoupil v ní do hloubky 8,2 kilometru.

Sbíral tam vzorky ze dna a také filmoval za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením. Cameron je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku.

Cameron doufá, že by jeho sestup mohl přinést odpověď i na některé nejzákladnější otázky, například, zda v největších hlubinách žijí ryby.

James Cameron jde ke dnu. I se svým plavidlem - čtěte ZDE

Cameronova úzká ponorka je sedm metrů vysoká. Ve vodě má vertikální polohu a Cameron v ní stojí. Po šesti hodinách na Challenger Deep by měl stoupat zhruba stejně dlouho.