zavřít

Jak selhává americký sen? Brad Pitt nám to vysvětlí ve svém filmu

- Magazín autor: red

Poslední film s Bradem Pittem v hlavní roli líčí pochmurný obrázek selhání amerického snu a mísí násilný a současně humorný gangsterský příběh s otevřenou kritikou politiků, kteří nejsou s to postavit se ekonomické krizi. Snímek Killing Them Softly (Zabíjím je něžně) bude dnes uveden v hlavní soutěži na mezinárodním festivalu v Cannes.

Odehrává se v nejmenovaném americkém městě, které těžce postihla finanční krize - domy jsou opuštěné, obchody zavřené a drobní kriminálníci i gangsteři se jen tak tak protloukají, napsala o snímku agentura Reuters.

Pitt hraje nemilosrdného nájemného vraha Jackieho Cogana, kterého si najmou místní mafiánští bossové, aby zlikvidoval partičku zlodějů. Název filmu natočeného podle románu George V. Higginse odkazuje na to, že Cogan trvá na pokud možno bezbolestné likvidaci svých obětí. Vedle něj hrají ve filmu herci známí z jiných gangsterek jako Ray Liotta a James Gandolfini. Pitt, který je spoluproducentem, se na natáčení opět sešel s novozélandským režisérem Andrewem Dominikem. Předtím spolu natočili Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Politické poselství filmu nelze obejít. Na obrazovkách v pozadí v barech nebo v rozhlase v autech běží zpravodajské stanice a debata se vždy zaměřuje na finanční krizi, selhání politiků, chamtivost a zničené sny. Barack Obama, John McCain a George Bush při kampani v roce 2008 slibují, že se zaměří na ekonomiku a zachovají ideály, na kterých byla země vybudována.

Ve scéně na konci filmu Cogan spílá hlavnímu autorovi vyhlášení nezávislosti Thomasi Jeffersonovi a tvrdí, že je lhář a pokrytec. "Žiju v Americe a v Americe jede každý jen za sebe," tvrdí Pittova postava. "Amerika není země, je to jen byznys."

Na tiskové konferenci po promítání Pitt řekl, že nechce, aby byl Killing Them Softly vnímán jako útok na Obamu. "Tíhnu spíš nalevo a chci pochopit vlastní předpojatost, a tak nejsem proti postavám, které mají jiné názory než já," uvedl Pitt. "O Jeffersonovi mám ve skutečnosti vysoké mínění."

"Hrajeme lidi s velmi vyhraněnými názory. Žijeme v zemi, která je hluboce rozdělená, a proto mě zajímají názory, které rozhodně neodpovídají mým," řekl Pitt. Mluvil také o "toxickém" politickém příkopu v USA, kde "jde víc o to, aby jedna strana vyhrála spor, než o vlastní problém".

Herec se nezdál být překvapen ani tím, když otázky přešly od filmu a politiky k osobnímu životu. Řekl, že jeho snoubenka Angelina Jolieová není v Cannes a vyvrátil tak pověsti, že se slavný pár dnes večer společně objeví na červeném koberci.

Na otázku, kdy se vezmou, odpověděl: "Nemáme datum." "Opravdu, opravdu nemáme datum... Pokud jde o datum, tak jsou to jen pověsti," řekl.

"A doufám, že se do té doby vyřeší ve Spojených státech otázka rovnosti manželství," řekl v souvislosti s debatou o uznání sňatků homosexuálů v celé zemi.