zavřít

Ian McKellen: Hercem jsem se stal, abych potkal další gaye

- Magazín autor: red

Herec Ian McKellen se přiznal k homosexualitě v roce 1988. Tehdy to byl ještě poměrně odvážný krok, ačkoli podle něj mezi herci a dalšími divadelními a filmovými profesemi se to gayi odjakživa jen hemží. A právě šance, že potká více stejně orientovaných mužů, ho motivovala v mládí k herecké kariéře.


„Slýchával jsem v mládí, že spousta profesionálních herců byla homosexuální. A herectví pro mě najednou bylo možností, jak potkat více stejně smýšlejících lidí. Víte, byla to doba, kdy láska mezi dvěma lidmi stejného pohlaví byla v Británii trestná. Homosexualita byla naprosto umlčená. Gay učitelé, politici či hasiči, no to bylo něco naprosto nepředstavitelného,“ uvedl sedmdesátiletý britský herec.

On sám byl v mládí velmi plachý a osamělý. Až herectví mu dodalo kuráže a v roce 1988 se konečně veřejně přiznal, že má rád muže. Nelituje toho dodnes, i když ho to stálo roli.

„Pamatuji se, že jsem o jednu roli kvůli tomu opravdu přišel. Měl jsem hrát jednu z hlavních rolí Zrady od Harolda Pintera, role nakonec dali Benu Kingsleymu a Jeremymu Ironsovi. Producent Sam Spiegel pronesl na setkání sexistickou poznámku o manželkách, když jsem na to reagoval slovy, že mám štěstí, že jsem gay, ukázal mi okamžitě dveře. Ale mě to nezajímalo. Můj agent mi radil, abych se nepřiznával. Spousta mých přátel tvrdila, že mám velkou kuráž. Ale pro mě to bylo jednoduše nevyhnutelné. Na nikoho neapeluji, aby udělal to samé, ale alternativní možnosti jsou odporné: lži, strach, utajování. Každý sebevědomý homosexuál, kterého jsem potkal, mě ujistil, že comming-out je jeho nejlepším životním rozhodnutím,“ dodal Ian pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.