zavřít

Hurvínek nebo Mánička? Která loutková postavička je vám nejbližší?

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Když se řekne Spejbl a Hurvínek, každý si představí oblíbené loutkové postavičky, které baví již několik generací, jak na televizních obrazovkách, tak na divadelních prknech. K těmto dvěma, patří nepochybně i jejich přátelé Mánička a Paní Kateřina. Hurvínek se zase neobejde bez svého věrného kamaráda Žeryka. Máte také rádi tyto loutky?

zdroj: Profimedia

Hurvínek

Hurvínek je populární česká loutková postava kluka. Hurvínek je synem Josefa Spejbla. Vzhledem je Hurvínek podobný Spejblovi – je to ušatý panáček v dřevácích. Na rozdíl od Spejbla má chomáč vlasů a loutka může pohybovat očima. Původně byl oblečen v noční košilce, později se jeho základní oděv několikrát obměnil než se ustálil na současné bílé košili a krátkých kalhotách s kšandami. Více.

Spejbl

Josef Spejbl je populární česká loutka. Spejbl je otec Hurvínka. Je to podivný ušatý panák s vypoulenýma očima. Skupa jej nechal vytvořit jako karikaturu užvaněného měšťáka, proto je Spejbl plešatý, jako otravní přechytřelí dědkové, nosí staromilský frak, aby si dodal vážnosti, ten ovšem ostře kontrastuje s dřeváky, jež má Spejbl na nohou. Jeho podoba je rovněž poněkud ovlivněna dadaismem. Spejbl je komická postava, mluví huhňavým hlasem a všechno poplete. Více.

Spejbl zdroj: tisková zpráva

Mánička

Mánička je loutková postavička vystupující v představeních Divadlo Spejbla a Hurvínka. Mánička je vedle své „bábinky“ paní Kateřiny Hovorkové, jednou ze dvou ženských postav příběhů, jejichž hlavními hrdiny jsou Spejbl a Hurvínek. Je to Hurvínkova nejlepší kamarádka, brýlatá holčička, která se ve škole dobře učí a ví spoustu věcí, takže někdy působí na Hurvínka až přechytřele. Jinak je ovšem naivní, nepraktická a Hurvínkovy klukoviny ji snadno rozpláčou. Více.

Paní Kateřina

Paní Kateřina je loutková postavička vystupující v představeních Divadlo Spejbla a Hurvínka. Vedle hlavních postav Spejbla a Hurvínka a své vnučky Máničky je čtvrtou hlavní postavou divadla. Mánička ji oslovuje bábinko. V některých hrách o ní Hurvínek mluví jako o paní učitelce. Paní Kateřina je ze všech čtyř loutek nejmladší. Byla vytvořena speciálně pro Helenu Štáchovou, která do divadla nastoupila v 60. letech a chtěla ke své roli Máničky přibrat další postavu. Více.

Paní Kateřina zdroj: tisková zpráva

Žeryk

Žeryk je Hurvínkův pes, který je jeho nerozlučným druhem v mnoha dobrodružstvích. První loutku Žeryka vytvořil loutkář Gustav Nosek (který je rovněž autorem Hurvínka) a poprvé se na scéně divadla objevil 19. dubna 1930 - ve stejné hře, v níž poprvé vystoupila i Hurvínkova kamarádka Mánička. Více.

 

Máte rádi Hurvínka a jeho přátele?

  1. Kterou z loutkových postav máte nejraději?
  2. Víte, kolik let oslavil 2.5. 2016 Hurvínek?

Tagy: souboj

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku