zavřít

George Clooney zatčen! Demonstroval před velvyslanectvím

- Magazín autor: red

Americký filmový herec George Clooney byl dnes s otcem a s dalšími účastníky protestu zatčen před súdánským velvyslanectvím ve Washingtonu. Podle demonstrujících súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír vyprovokoval humanitární krizi a blokuje dodávky potravin a další pomoci do oblasti u hranic s Jižním Súdánem. Po několika hodinách byli zadržení propuštěni.

Clooney byl zatčen spolu se svým otcem Nickem, s demokratickým kongresmany Jimem Moranem, Jamesem McGovernem, Johnem Olverem, Alem Greenem, s předsedou americké organizace Národní sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva (NAACP) Benem Jealousem a synem známého vůdce za občanská práva Martinem Lutherem Kingem III.

Policie je před tím třikrát varovala, aby nepřekračovali policií vymezený bezpečnostní okruh kolem velvyslanectví. Zatčení dostali pouta a byli odvedeni do dodávky tajné služby.

Clooney ve středu v Kongresu řekl, že chce přitáhnout pozornost k tomuto problému. Pokud se nic nestane, tak podle něj v této oblasti dojde k humanitární katastrofě.

"Vyzýváme vládu v Chartúmu, aby přestala nevybíravě zabíjet své muže, ženy a děti. Přestaňte je mořit hladem a přestaňte je znásilňovat. Víc toho nechceme," prohlásil dnes Clooney, než byl odveden.

Spolu s dalšími zatčenými byl o několik hodin později propuštěn na kauci. "Dnes jsme se snažili upoutat pozornost na tuto naléhavou věc," řekl. "A jednou z cest, jak přitáhnout pozornost, zjevně je nechat se zatknout," uvedl po propuštění herec s tím, že byl zatčen poprvé v životě. "A doufejme, že naposledy," dodal.

Dnešní protest byl pro Clooneyho další událostí jeho nabitého týdne ve Washingtonu. Kromě vystoupení v Kongresu se sešel s prezidentem Barackem Obamou a zúčastnil se slavnostní večeře v Bílém domě na počest britského premiéra Davida Camerona.

Jednapadesátiletý herec se Súdánu věnuje dlouhodobě a několikrát zemi navštívil. Naposledy se odtamtud vrátil tento týden a v Kongresu vypovídal, že súdánská armáda bojující proti rebelům v Núbijských horách v provincii Jižní Kurdufán na pomezí Jižního Súdánu znemožňuje přístup humanitární pomoci.

"Našli jsme děti se spoustou zranění od šrapnelů, včetně devítiletého chlapce, kterému výbuch utrhl obě ruce," řekl Clooney. Podle něj útoky řídí prezident Bašír, ministr obrany Abdar Rahím Muhammad Husajn a někdejší ministr vlády v Chartúmu Ahmad Harun. Všichni tři podle něj organizovali útoky v provincii Dárfúr.

Clooneyho otec Nick byl známým televizním novinářem a v roce 2004 neúspěšně kandidoval ve státě Kentucky do Sněmovny reprezentantů.

Tagy: george clooney