zavřít

Do Česka přijede Felix Francis, syn Dicka Francise. Míří za fanoušky

- Magazín autor: red

Ve šlépějích svého otce jde v Česku Felix Francis, syn slavného spisovatele a milovníka dostihového sportu Dicka Francise. Jeho detektivky patří u českých čtenářů k nejoblíbenějším. Felix otci pomáhal se čtyřmi posledními knihami, těch se v Česku prodaly desítky tisíc kusů. Loni v listopadu česky vyšla také první kniha Felixe Francise nazvaná Hazard. Prodalo se 19.000 kusů, takže i ona patří k bestsellerům.

Felix Francis Česko několikrát navštívil se svým otcem. Dick Francis zemřel před dvěma lety ve věku 89 let. Jeho syn nyní přijede na květnový veletrh Svět knihy. Mezi 17. a 19. květnem bude mít besedy a autogramiády v Brně a Praze, řekla ČTK Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group.

Knihy Dicka Francise patří mezi několik málo titulů, které vycházely ve vysokých nákladech před rokem 1989 a dosahují jich i dnes. Francis napsal přes 40 románů, které téměř všechny vyšly v českém překladu v nakladatelství Olympia v celkovém nákladu 4,5 milionu výtisků. Prvních vydání Francisových knih se podle nakladatelství prodávalo kolem 40.000 kusů. I v následujících desetiletích vycházely v desetitisícových nákladech, počátkem 90. let až statisícových.

Před několika lety koupila práva na vydávání Francisových knih v ČR společnost Euromedia Group. V minulých dvou letech vydala knihy, které oba Francisové napsali společně - titulu Vyrovnaný účet se prodalo téměř 49.000 kusů a knihy Křížová palba 34.000 kusů.

Felix Francis se narodil v roce 1953 a je mladším synem slavného spisovatele. Působil jako vysokoškolský učitel a ředitel přírodovědeckého ústavu a řadu let s otcem spolupracoval jako jeho manažer a poradce. Ve svém prvním samostatném titulu navazuje na autorskou tradici svého otce.

Přestože zachovává všechny podstatné znaky, jimiž se kultovní "francisovky" proslavily - statečného, mírně ironického hrdinu, který se zaťatými zuby překonává smrtelné nástrahy, dostihové prostředí i poznatky z nejrůznějších oborů - přetavuje oblíbený žánr v moderní detektivní příběh pro jednadvacáté století, uvedla Novotná.