zavřít

Divadelní premiéra: Podzemí legendárního Kina 64 U Hradeb ožije pohybovým představením The Trial

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Jedinečný mezinárodní divadelní projekt The Trial je založený na souhře šesti performerů inspirovaných oceňovaným ruským režisérem Maximem Didenkem, prózou Franze Kafky a mašinérií soudů v dobách stalinismu i v současném Rusku. Inscenace vzniká v těchto dnech v osobitém prostoru legendárního pražského Kina 64 U Hradeb v Mostecké ulici na Malé Straně.

Premiérové a jedinečné uvedení The Trial proběhne 27. a 28. února vždy od 20.00 hodin. Producentem představení je produkční platforma ProFitArt, který se zaměřuje na oblast nezávislého nonverbálního, fyzického a současného tanečního divadla.

„Kafka je pro mě neuchopitelný, přináší otázky které neumím zodpovědět. Pokaždé, když si myslím, že jsem odpověď našel, zjistím, že ještě ne. Proces jsem si vybral, protože to co se děje dnes všude ve světě je nevyzpytatelné. Jde o mašinérii, se kterou nemůžeme nic dělat, nějakým způsobem je všudypřítomná. Tenhle stroj, kterému říkáme civilizace z nás dělá vězně, proto mě to téma zajímá,” říká režisér Maxim Didenko.

The Trial osciluje hned mezi několika žánry – šest performerů hledá nový divadelní jazyk propojením současného tance, pohybového divadla s prvky hudebního a dokumentárního divadla. „S Maximem se mi zkouší dobře, protože mám pocit, že mi dává prostor a přijímá to, co dělám. Když hledáme materiál, necítím pocit svázanosti a můžu překonávat své určité strachy, a tak rozvíjím to, co mě baví. Prostor mi přijde kouzelný, nabízí spoustu pohledů, je to takové hraní si. Zároveň to ale má v sobě dost špíny, zimy a takového nepříjemného pocitu. Ale kdybych si měl vybrat rozhodně sem půjdu znovu. Maxim tohle všechno ve zkoušení zohledňuje, vše prohýbá ruku v ruce s prostorem. To se mi na jeho práci líbí, že dokáže přijmout kde je, a to přetvořit skrze nás do obrazu, který předává divákům,” shrnuje spolupráci s Maximem Didenkem performer Martin Šalanda.

Na vytvoření scény a kostýmů se také podílel jeden ze zakladatelů Divadla AKHE a spolupracující scénograf Divadla Derevo, Pavel Semchenko. Záběr jeho tvorby je velmi široký od instalací, sochařství, filmu, ilustrací až po tanec, režii a herectví. S režisérem Maximem Didenkem spolupracoval již na oceňované inscenaci Idiot v Theatre of Nations v Moskvě, u níž je autorem scénografie a light designu.

Inscenace The Tiral je vyvrcholením třífázového tvůrčího procesu. V září 2015 se uskutečnil selektivní workshop, ve druhé fázi během léta 2016 proběhly intenzivní zkoušky, vývoj skriptů a partitur pro performery a work in progress v prostoru legendárního Kina 64 U Hradeb. Třetí fáze soustředěné tvorby se odehrává během těchto dní tamtéž a vyvrcholí jedinečnými uvedeními 27. a 28. února.

„The Trial je určen pro každého, kdo žije na téhle planetě, ale hlavně pro ty kteří se nebojí být zodpovědní sami za sebe. Prostor Kina 64 U Hradebje stále v rekonstrukci, když sem vstupujete musíte podepsat papír, že jdete na vlastní zodpovědnost. Tedy jste-li dostatečně zodpovědní, měli byste přijít. Představení se zkouší v několika jazycích, diváci se tedy nemusí bát, že by nerozuměli, ať už mluví jakkoliv,” zve na premiéry Maxim Didenko.

The Trial

premiéry 27. a 28. 2. 2017, vždy od 20.00

Režie: Maxim Didenko (RU)

Výprava: Pavel Semchenko (RU)

Kostýmy: Jana Stanulová (CZ)

Hudba: Ivan Kushnir (RU)

Účinkují: Róbert Nižník (CZ/SK), Martin Šalanda (CZ), Marta Sobotková (CZ), Jun Wan Kim (CZ/KR), Nela Kornetová (CZ/NO), Roman Zotov (CZ/RU)

Light design: Mikoláš Holba (CZ)

Projekce: Oleg Michaylov (RU)

Sound design: Andrey Shvestov (RU)

Asistenti režie: Adriana Spišáková (SK), Tereza Černá (CZ)

Producent: ProFitArt

Koproducent: Jsme U Hradeb, z.s.

Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kultury, Česko-německý fond budoucnosti

Partneři: DivadloX10, Institut Intermédií

Předprodej: GoOut

Cena vstupenky: 350 Kč