zavřít

Bosenské Sarajevo ocenilo Angelinu Jolie. Dostala čestné občanství

- Magazín autor: red

Čestné občanství bosenského Sarajeva dnes obdržela hollywoodská herečka, režisérka a producentka Angelina Jolie. Město tak ocenilo její režijní debut V zemi krve a medu (In The Land Of Blood and Honey) věnovaný bosenské válce z let 1992-95.

Podle sarajevské radnice Jolie svým filmem "přispěla k šíření pravdy o válečných událostech v Sarajevu a Bosně". O udělení čestného titulu radní rozhodli jednomyslně. Podle agentury AFP by Jolie mohla čestný titul převzít 3. května přímo v bosenském hlavním městě.

V zemi krve a medu je prvním celovečerním filmem, na němž se slavná hollywoodská hvězda režijně podílela. Příběh filmu vypráví o lásce bosenské dívky a mladého Srba, kteří se po vypuknutí války ocitnou na opačných stranách barikády.

Zatímco bosenská kritika hodnotí snímek spíš příznivě, v Srbsku vyvolal film opačné emoce. Podle tamních kritiků líčí válečné události jednostranně a je protisrbský.

Jolie navštívila Bosnu v minulosti už několikrát jako velvyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Loni v červenci za svůj režijní debut dostala v Sarajevu ocenění.