zavřít

Bono předá vůdkyni barmske opozice cenu Amnesty International

- Magazín autor: red

Irský rocker Bono předá v červnu v Dublinu vůdkyni barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij prestižní cenu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Oznámili to organizátoři koncertu, který bude v Dublinu 18. června na počest barmské političky.

Su Ťij přiletí do Dublinu z Osla, kde den předtím převezme Nobelovu cenu míru, kterou dostala v roce 1991. Jede si pro ni v rámci první cesty do Evropy po mnoha letech, které strávila v Barmě v domácím vězení. Su Ťij je na svobodě od roku 2010 a se svou Národní ligou pro demokracii se loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb, které vyhrála.

Su Ťij se v Dublinu zúčastní koncertu Electric Burma na její počest, který bude kombinovat hudbu, tanec a mluvené slovo. Koncertu se zúčastní například další irský zpěvák a aktivista Bob Geldof, herečka Vannesa Redgraveová a irský taneční soubor Riverdance.

Frontman U2 Bono je dlouholetým stoupencem Su Ťij. U2 jí věnovali v létě 2009 sérii koncertů v Dublinu, kde Bono také oznámil, že dostala nejvyšší ocenění AI - Velvyslankyně svědomí.

"Když ušlechtilost porazí vojenskou moc, je to tak výjimečné, že bychom to měli uvítat projevem té největší radosti," uvedl Bono v prohlášení. "Ušlechtilost a odvaha Do Aun Schan Su Ťij postrčily vratký svět zase směrem k demokracii," dodal. "Všichni máme pocit, že ji známe, ale setkat se s ní osobně, bude úžasné."