zavřít

9 nejkontroverznějších oscarových hadříků

- Magazín autor: Ladislav Loukota

Již tuto neděli čeká Hollywood společenská událost roku, totiž udílení cen Americké filmové akademie, neboli Oscarů. Jak se dá tradičně očekávat, večer bude patřit i módním kreacím. Ne vždy v minulosti se však s oscarovou výzvou návrháři porvali příliš úspěšně.

Zpátečnice Celine Dion

Konec tisíciletí leckomu pomátl smysly, ani mileniální poblouznění ale nebylo v roce 1999 omluvou pro obrácený kostým Celine Dion, vytvořený dle návrhu Johna Galliana. Obskurně invertovaný oděv působil, jako kdyby kanadská zpěvačka chodila pozpátku a komentátoři na něm nenechali suchou nit.

 

profimedia-0229367300

Whoopi Goldberg jako víla a/nebo Joker

Černošská komička se nikdy netajila křivkami atypickými pro Hollywood, její fantasmagorický kostým z roku 1993 však díky nim i svérázné barevné kombinaci působil spíše jako kříženec víly a Batmanova záporáka Jokera. 

whoopi

Hybridní Demi Moore

Kreativní, anebo narychlo zpíchnutý? Róba Demi Moore v roce 1989 působila spíše jako mix mezi cyklistickými šortkami, korzetem a omylem zapomenutým luxusním závěsem. Demi z něj však na fotkách byla vysloveně nadšená – možná protože se nikdy neohlédla za sebe.

demi-moore-1989

Nevinně vyzývavá Barbra Streisand

Záměrem designéra Arnolda Scaasi bylo odít Barbru Streisand do něčeho, co "ukazovalo mládí a roztomilost". Výsledek však připomíná spíše vrchní díl ukradený od školačky a zbylou část odcizenou laciné call girl.

barbra

Hypnotická Charlize Theron

Srovnávání oscarových rób je jistě náramně sexistické, není však nutno navíc přilévat olej do ohně. Tímto pravidlem se bohužel neřídily burleskně zakroucené šaty z roku 2010, hypnoticky upomínající na hrudník Charlize Theron.

 

profimedia-0229124347

Odpadní Tilda Swinton

Ideou tohoto návrhu z roku 2008 prý bylo zdůraznit ikonickou tvář a vlasy jindy dokonalé Tildy Swinton, sázka na minimalismus však tentokrát poněkud nevyšla. Namísto hlavy se totiž většina pohledů zavěsila na šaty připomínající spíše pytle s odpadky.

 

profimedia-0193687740

Labutí Björk

Islandská děva si vždy potrpěla na extraordinérnost, kostým z roku 2001 však vyloženě působil, jako by se před pěti minutami vrátila z lovů labutí. Existuje sice obhajoba postavená na tom, že spíše než o elegantní módu šlo o akt moderního umění – tento však zapomíná na skutečnost, že spousta lidí moderní umění bytostně nenávidí!

 

kopie z profimedia-0248154742

Zlatá Lizzy Gardiner

I když nesla oscarová vítězkyně Lizzy Gardiner v 1995 svůj nezemsky ohyzdný kostým pro dobrou věc – jmenovitě pro sbírku na výzkum AIDS – nelze se nad ním nepozastavit. Oděv složený z desítek zlatých destiček sice oslní, ale nikoliv zrovna zdůrazněním krásy své nositelky...

 

profimedia-0218082369

Osmdesátková Cher

Jak se říká, to nejlepší patří až na konec! Oděv Cher dle designu Boba Mackie z roku 1986 skutečně patří do zlatého fondu nejbizarnějších hadříků dějin. Ani zrůdná 80. léta nebyla na něco takového připravena a média, příhodně, na něm strhala, co jen šlo.

cher-oscar

Tagy: filmy Oscar 2016

Zdroje: Vlastní