zavřít

6 nejslavnějších zpěváků všech dob


Právě dnes 8.1. je to 83 let, co se narodil Elvis Presley, přezdívaný Král. Jak je však na tom Král ve srovnání se slávou svých nástupců i předchůdců? Vybrali jsme šest nejslavnějších zpěváků dle toho, jak je řadí sami fanoušci.

zdroj: Profimedia.cz

6) Frank Sinatra

Není nejmenších pochyb, že Frank Sinatra změnil hudební historii. Jakožto showman se však nejvíce proslavil především ve světě filmu – ostatně i jeho nejslavnější song New York, New York vznikl právě jako součást filmového soundtracku. Nelze jej tedy než v elitě posadit na pomyslné poslední místo.

5) Aretha Franklin

I když je u nás Aretha Franklin povážlivě málo známá, ve skutečnosti ji můžeme považovat nejen za jednu z klíčových zpěvaček soulové éry, ale i jednu z nejvýznamnějších hudebních tvůrkyň vůbec. Druhá nejúspěšnější držitelka cen Grammy vůbec ostatně není nazývána „Královnou soulu“ jen tak pro nic za nic – a právě ze soulu následně čerpaly inspiraci mnohé další hudební proudy. Aretha je mimochodem jediným doposud žijícím jménem z našeho seznamu…

4) Whitney Houston

Extrémně populární je stále i Whitney Houston, popová a R&B zpěvačka, od jejíž smrti letos v únoru uplyne šest let. Co do cen sice neposbírala tak velkou řádku sošek jako Aretha Franklin, z hlediska prodejů a počtu posluchačů je ale opak pravdou. Podle statistik Guinnessovy knihy rekordů jde o nejoceňovanější umělkyni všech dob.

3) Elvis Presley

Král samotný se v žebříčcích hudebních fanoušků umístil na třetím místě. I to je však vzhledem k dalším dvěma jménům pod ním fantastický úspěch - zvláště uvážíme-li, že z celého tria odešel po ose času nejdál - a tak je i nejméně aktuální. Elvis byl ovšem jednou z prvních globálních celebrit, kolem něhož se utvořila "Beatlemania před Beatlemanií", jeho jméno tak má zvuk i dnes!

2) Michael Jackson

Mezi americkými performery na jeho slávu navázal až Michael Jackson, a to ačkoliv si s ním Elvis nemohl být méně nepodobný. Jackson uměl krom svého excentrického projevu využít satelitní televizi podobně umně, jako Elvis operoval s televizí národní. Dodnes neexistuje jediný známý performer, který se neinspiruje nějakou částí Jacksonova přístupu.

1) Freddie Mercury

Skutečným bohem mezi zpěváky je však teprve Freddie Mercury. Nejde jenom o výstřední projev, ale i naprosto fantastický pěvecký repertoár jdoucí ruku v ruce s fenomenálními klipy. Freddie má navíc tu pochybnou „výhodu“, že na rozdíl od Michaela Jacksona a Elvise nestihl zestárnout a sejít ze slávy. Jako každý fenomenální příběh i ten jeho končil velkou tragédií – a tak nás jeho nevyřčené možnosti dodnes nepřestávají fascinovat.


Osobnosti a filmy v článku