zavřít

6 nejslavnějších úspěšných, kteří se obešli bez školy

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Školní rok je opět tu! Lavice se plní nadšenými i zdeprimovanými dětmi, zbývá už „jen“ deset měsíců do další salvy maturit. Školství většinu z nás více či méně úspěšně připravuje na nástrahy života – pak jsou tu však rovněž tací, kteří navzdory chabému oficiálnímu vzdělání svým vynálezem, podnikáním či pouze osobností změnili svět. Někteří se škole vyhnuli obloukem, jiní si ji zkusili, a odešli bez dokončení. Seznamte se s nejúspěšnějšími záškoláky historie!

zdroj: Profimedia

Richard Branson
Bohatý průkopník telekomunikací, letectví, kosmického turismu i balónových rekordů se narodil do středostavovské londýnské rodiny a od útlých školních let trpěl dyslexií. To se podepsalo i na jeho chabých známkách. V šestnácti proto se studiem nadobro sekl a rozhodl se založit si časopis s paradoxním názvem Student - skrze rozhovory pro něj se však dovtípil řady kontaktů i podnikatelských tipů, na jejichž základě poté založil společnost Virgin.

Richard Branson zdroj: Tribeca Film Festival

Jane Goodall
Ačkoliv Jane Goodall většina lidí zná pro její popularizaci ekologie, světově známá přírodovědkyně, etnoložka, antropoložka na počátku své badatelské kariéry neměla žádné formální vzdělání. Studium primátů zahájila v roce 1957 u farmy svých známých v Keni. Po dobu výzkumů se živila mimo jiné i jako sekretářka. Později její přátelé vybrali peníze na univerzitní studium, Goodall však musela být jako jedna z mála lidí připuštěna ke studiu doktorátu etnologie bez předešlého bakalářského titulu!

Jane Goodall zdroj: Animal Planet

Benjamin Franklin
Jeden z otců zakladatelů Spojených států a vědec proslavený třeba pokusy s elektřinou byl sice géniem své doby, jako prototyp self made mana se však formálnímu vzdělání povážlivě vyhnul. Ačkoliv četl, co mu jen oči stačily, školu samotnou opustil v útlém věku 10 let. Jistě, v jeho éře ještě cosi jako pravidelná školní docházka neexistovalo - kariéry (přírodo)vědců a politiků se však přesto často odvíjely na základě let odsloužených na univerzitní půdě. Franklin právě tohle kreativně obešel.

Benjamin Franklin zdroj: tisková zpráva

Alfred Russel Wallace
Řekne-li se "teorie evoluce", snad každému se okamžitě vybaví jméno Charlese Darwina. Souběžně s ním však ke stejným závěrům o přirozeném výběru druhů dospěl i Alfred Russel Wallace - to celé po pouhých několika letech studování gymnázia, jež musel pro finanční potíže opustit, a absolvování zeměměřičské školy. K teorii dospěl prací v poli, část z jeho poznatků a hypotéz pak ve své práci využil i sám Darwin.

Alfred Russel Wallace zdroj: tisková zpráva

Raymond Chandler
Přední spisovatel drsné americké školy detektivek, z nichž literatura a film čerpají dodnes, zvolil namísto univerzitního vzděláním cestování a samostudium jazyků v Evropě. Až do 44 let se krom občasného psaní básní živil mimo jiné jako sadař, úředník, voják a nakonec prominentní naftař, než skončil vlivem hospodářské krize znovu na dně. Teprve poté vdechl život literárním detektivům, nejslavněji Philu Marloovi, a rozhodl stát se úspěšným spisovatelem.

Raymond Chandler zdroj: tisková zpráva

Steve Jobs
Dost možná nejslavnější moderní ignorant - alespoň dle počtů titulů - opustil vysokou školu po jediném semestru. Vše, čemu se tu věnoval, byla kaligrafie, studium Shakespeara a moderního tance. Traduje se, že kaligrafie Jobsovi pomohla při jeho puntičkářství co do vizuálu počítačů i reklamy, takže by se dalo říct, že škola Jobsovi přece jenom dala to podstatné!

Steve Jobs zdroj: Profimedia

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku