zavřít

6 nejdivnějších heavy metalových kapel se zvláštní inspirací

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Již tento pátek 30. března se Česko může těšit z koncertu metalové formace Pretty Maids. Dánská formace vznikla již v roce 1981 a má za sebou již 16 alb - spolu s ní navíc vystoupí hardrocková skupina Pink Cream 69, která letos rovněž slaví třicáté narozeniny. A to je ideální čas si připomenout, co vše nám metal za svou historii dal.

6) Battlelore

Jak už napovídá název, finská formace Battlelore se specializuje zejména ve folk-metalovém vyprávění výjevů ze ságy J.R.R. Tolkiena. Napříč svými šesti alby tak pějí písně zasazené do světa Pána prstenů, Hobita a příbuzných fantasy. Metal samozřejmě neměl k fantasy nikdy přehršle daleko, stačí vzpomenout na Manowar. Battlelore však bere celý koncept ještě seriózněji a ne nadarmo čekal rozkvět formace po premiéře filmové adaptace Petera Jacksona.

5) Powerglove

Naproti tomu Powerglove má zcela jinou prazvláštní inspiraci – staré a obskurní videohry. Členové kapely se během koncertů oblékají jako postavy z her a posluchačům dávají ochutnat speed-metalové covery písní ze starých dílů Final Fantasy či Mega Mana. Pro tradiční zážitek z domácího prostředí si však fanoušci Powerglove budou muset připlatit za výlet až do Los Angeles.

4) The County Medical Examiners

Pokračujeme dále skrze formaci pojmenovanou… po doktorech. The County Medical Examiners si nemůže stěžovat na nedostatek inspirace – ústřední trio performerů jsou totiž skuteční doktoři, což jejich gore-grindovému přednesu dává o kapku větší autenticity než je v případě metalu obvykle běžné! Ostatně, poslechněte si sami, kolik mají doktůrci v sobě elánu.

3) Alestorm

Popojedeme do světa námořníků a pirátů. Alestorm si totiž právě ty bere na paškál – a není se čemu divit, svět rabování, popíjení a rvaček k jejich folk/power-metalu dokonale sedne. Alestorm má krom zábavné premisy i výjimečně burleskní koncerty – vyrazit se o tom přesvědčit můžete do Skotska.

2) Macabre

I když s motivem smrti či násilné smrti operuje hromada metalových kapel, Macabre si vytvořila vlastní subžánr nazvaný jedině jako „murder metal“. Za čtvrtstoletí své dráhy kapela čerpala ve svých písních zejména inspiraci u životopisů slavných sériových vrahů, a tomu odpovídá i její poměrně tíživá stylizace.

1) Brujeria

Členové Brujeria jsou na první pohled stejně autentičtí jako The County Medical Examiners, ale za to podstatně metalovější. Death-metalovou formaci totiž údajně tvoří hispánští muzikanti, kteří si hudbou krátí čas během života s novou identitou. Dříve totiž prý patřili mezi mexické narkobarony. Teprve v průběhu let byly postupně vyzrazeny pravé identity… mezi něž patřil kytarista Fear Factory či basista Napalm Death – tedy sice talentovaní hudebníci, nikoliv však bývalí narkobaroni. Brujeria vzdor porušení fasády stále hraje tak, jako na počátku své dráhy.

Tagy: metal skupina

Zdroje: Vlastní