zavřít

5 nejzvláštnějších filmových adaptací knih, atrakcí… a restaurací

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Do kin se tento čtvrtek 24. 8. chystá kontroverzní snímek Temná věž, adaptace stejnojmenné románové série. Hnidopiši mezi diváky tak znovu rozpitvávají, které části knih byly v papírové verzi lepší, a mravokárci zase štěkají nad přemírou remaků a adaptací v Hollywoodu. Může však být mnohem hůře. Pět jiných adaptací, povedených více i méně, totiž přibližuje, že filmaři jsou schopností do filmu překovat skoro cokoliv.

5) 10 důvodů, proč tě nenávidím

Zdroj inspirace: Shakespeare

To, co bylo v 90. letech považováno za poměrně tradiční teenagerskou romanci, ve skutečnosti bylo překvapivě věrnou předělávkou Shakespearova Zkrocení zlé ženy do moderního zasazení! Šlo přitom nejenom o vcelku věrnou verzi, ale v některých aspektech a motivacích dokonce o lepší verzi než originál. Jistě, podobné modernizované předělávky nejsou nikterak nové - stačí se zeptat Baze Luhrmanna. Jenom málokdy však diváci nemají ani tušení, že to, co sledují, pochází ze 400 let staré předlohy.

Deset důvodů, proč tě nenávidím

4) Tristram Shandy

Zdroj inspirace: kniha o psaní knihy

Velmi originální přístup nabídl i dekádu starý Tristram Shandy, který shodou okolností rovněž vychází ze tři staletí staré stejnojmenné literární předlohy. Zatímco původní kniha předčila svou éru a nabídla celou řadu postmoderních promluv ke čtenáři - její příběh je v zásadě nonsence a zábavné je tu spíše zjišťování, jakou odbočku si autor vymyslí na příští stránce, aby se nemusel ústřední story věnovat - film nabídl něco velmi podobného v modernější verzi. Zatímco knižní verze byla knihou o psaní knih, filmová verze je filmem o natáčení filmů. Jenom málokdy se přitom podařilo přetlumočit unikátní pocit z předlohy tak dobře jako zde!

Tristram Shandy

3) Mise na Mars/Piráti z Karibiku

Zdroj inspirace: zábavní atrakce

Zcela jinou bizarní sortou adaptací jsou moderní hollywoodské předělávky vytvořené na zakázku. Proč zmiňujeme zrovna Misi na Mars a Piráty z Karibiku, když spolu nemají společný žánr ani tvůrce? Oba opulentní filmy totiž sdílení inspiraci... v zábavních atrakcích Disneylandu!  Dokonce nejde o jediné filmy podobného ranku, "pouze" o ty známější. Jistě, adaptovat lze leccos, dokud se však nedočkáme filmu Řetízkáč z Matějské, domácí asi nepochopí prazvláštnost této adaptace...

Mise na Mars

2) Space Jam

Zdroj inspirace: reklama

I tato předloha má ovšem stále fortelnější pilíře než Space Jam, dost možná pro mnohé z vás jeden z filmů, které si pamatujete z dětství, pokud jste měli rádi animáky, Michaela Jordana... a Nike. Nač onen třetí předmět? Filmu, který je v podstatě Mortal Kombat mínus krev plus Bugs Bunny, byl totiž původně inspirován krátkými reklamami Nike, které měly stejný koncept, jenom jej nenatáhly na celovečerní stopáž.

Space Jam

1) Mac a já

Zdroj inspirace: řetězec občerstvení

E.T. Mimozemšťan byl film, který miliony dětí na celém světě naučil nebát se někoho, kdo vypadá jako popálený bezdomovec s magickým, svítícím prstem. Není proto divu, že jeho úspěch inspiroval i jiné filmaře - voila, v roce 1988 takto vznik snímek označovaný za vykrádačku E.T.ho jménem Mac a já. Ještě více než Spielbergův film se však Mac inspiroval u marketingových odborníků společností jako McDonald's a Coca Cola ("Mac a já"...), kteří zápletku zkonstruovali co nejusilovněji tak, aby film sloužil jako reklama na jejich značky. Příkladem za všechny je filmové finále odehrávající se právě ve fast foodovém řetězci.

Mac a já

Tagy: film

Zdroje: Vlastní


Osobnosti a filmy v článku