zavřít

5 nejdivnějších filmů s vánoční tématikou

- Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Že si většina našich televizí vánoce představuje jako období starých pohádek a jednoduchých komedií, ještě neznamená, že vám ironičtější filmaři občas nemohou podat pomocnou ruku. Vybrali jsme patero nejdivnějších, ale mnohdy po čertech inspirativních netradičních „vánočních“ filmů.

5) Rare Exports: A Christmas Tale

Finský film není mimo severské končiny tak dobře znám, jméno Rare Exports však ilustruje, že je to možná škoda. Původní duo kraťasů totiž nakonec vykulminovalo v celovečerní biják Rare Exports: A Christmas Tale, který unikátní zpracoval koncept „Co kdyby byl Santa Claus sériovým vrahem“. Zatímco americké filmy podobného ražení si obvykle vystačily s převlekem Santy, Rare Exports vytvořil celou mytologii nadpřirozené bytosti, která sice obdarovává hodné děti… Umí však extrémně potrestat i ty zlé.

4) Jack Frost: Sněhový zabiják

Nikoliv vražedný Santa, nýbrž vražedný sněhulák vás čeká v této perličce hororového žánru. Tentokrát za genezi vraha mohla nehoda, při níž se zkřížily dráhy sériového vraha a náklaďáku „genetické firmy“ – s předpokládatelným výsledkem v podobě úchylného zabijáckého monstra. Výsledkem je vražedný sněhulák, kterého by si ani Jo Nesbø nedovedl představit – právě to je však pro milovníky bizarních béček ta pravá filmová odměna!

 

3) Santa je úchyl!

Zatímco předešlé bijáky dost možná většina z nás nezná (a je to dobře), tento snímek je i u nás vcelku populární. Ve srovnání s filmy okolo je Bad Santa alias Santa je úchyl vlastně vcelku normální vánoční komedií. Co na tom, že tu Billy Bob Thornton neustále chlastá, souloží a provádí další třeskuté vylomeniny – nedostává se ani do kolonky vraha, ani nelikviduje mimozemskou invazi. Ale když už je řeč o této šlamastice…

2) Santa si podmaňuje marťany

Subžánr „bizarní film se Santou“ je ve skutečnosti starší, než se může na první pohled zdát – jeho dost možná absolutním vrcholem je ostatně právě „Santa Claus dobývá Marťany“ z dalekého roku 1964. O zápletce se zřejmě není třeba dlouze rozepisovat – název mluví sám za sebe. Hodí se však zmínit, že snímek drží perfektní příčku 88. nejhoršího filmu podle IMDB.com, za což lze tvůrce jedině pochválit!

1) Smrtonosná past

Nebude snad přeháněním říct, že jakkoliv je Smrtonosná past skvělým filmem, její kombinace vánoční atmosféry a „rodinného akčního filmu“ je dodnes neskutečně prazvláštní. Existuje sice celý subžánr „vánočního akčního filmu“, jehož matadorem je zvláště Shane Black, a patří sem i tak slavné bijáky jako Smrtonosná zbraň či Iron Man 3. Bruceovo dobrodružství v Nakatomi Plaza je však jenom jedno a dodnes dovede navodit takovou vánoční atmosféru, jako žádný jiný film!

Tagy: vánoční filmy santa podivné filmy

Zdroje: vlastní


Osobnosti a filmy v článku