zavřít

5 celebrit, které jsou chytřejší, než se může zdát


Ačkoliv má řada lidí filmové herce a vůbec celebrity nejrůznějšího ražení často za hlupáky, opak může být pravdou. Patero celebrit, které jsou chytřejší, než se může na první pohled zdát, vás naučí nesoudit knihu podle obalu!

zdroj: Profimedia

Dolph Lundgren
Svalovec akčního filmu se proslavil především rolemi svých záporáků, dokonce i v sérii Expendables mnohdy platil za „toho drsnějšího“ v porovnání s postavami Stalloneho nebo Stathama. Ironií osudu je však Dolph Lundgren pravděpodobně nejchytřejší akční legendou z celé sestavy.

Nejenže má údajně IQ na hranici 160 bodů a umí pět jazyků, ale rovněž je absolventem švédského Královského technologického institutu za chemické inženýrství a po dobu studií dosáhl rovněž na prestižní program Fulbright Scholarship na americkém Massachusettském technologickém institutu.

Dolph Lungren ve filmu Expendables: Postradatelní 3 zdroj:bontonfilm.cz

Hedy Lamarr
Ještě před Lundgrenem však za nečekaný talent platila i hvězda klasického Hollywoodu Hedy Lamarr. Původem narozená ve Vídni za Rakouska-Uherska jako Hedwig Eva Maria Kiesler. Hedy je nejčastěji známá za svého času z šokující milostné scény v Machatého Extási (1933). Mnohem více za pozornost ovšem stojí její kariéra vynálezkyně.

Od raných pokusů, jako bylo vylepšení semaforů, se během druhé světové války dostala k návrhu radiového naváděcího systému torpéd, jehož frekvence se mění v nepravidelných intervalech a je tak imunní vůči rušení. Zvládla při tom i technický oříšek v podobě sladění vysílače a přijímače. Postup jménem FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum) sice nakonec námořnictvo za války nevyužilo, dnes je však součástí navigačních systémů GPS, mobilních sítí i satelitních telefonů.

Hedy Lamarr ve filmu Extase zdroj:Profimedia

Brian May
Britského kytaristu Briana Maye si nejspíše většina z vás pamatuje pro jeho působení ve skupině Queen, s jejímž zpěvákem Adamem Lambertem dodnes občas působí. Neméně zajímavá je však i jeho práce v oboru astrofyziky! May sám vystudoval fyziku a matematiku na Imperial College London, právě během vysokoškolských let se dostal k muzice.

S výzkumem své diplomové práci A Survey of Radial Velocities in the Zodiacal Dust Cloud si však dal tři dekády na čas! Teprve několik let po její publikaci se v roce 2007 konečně stal držitelem doktorátu, po pět let působil na John Moores University a minoritně se rovněž podílel na kompilaci obrazových dat ze sondy New Horizon, která loni jako první lidský přístroj dosáhla trpasličí planety Pluto!

Qeen - Brian May a Adam Lambert zdroj:Profimedia

Natalie Portman
„Raději budu chytrá než slavná,“ řekla Natalie Portman v rozhovoru ve svých 13 letech na otázku, proč plánuje přerušit svou hereckou kariéru a vydat se vstříc studiu. Portman byla již během základní školy jedničkářkou a i později několikrát dala přednost akademickému úspěchu před tím hereckým. Neúčastnila se například premiéry Episody I Hvězdných válek a namísto toho věnovala čas přípravám k přijímacím zkouškám na Harvardskou univerzitu.

Jejím oborem právě tam byla psychologie zakončená v roce 2003 bakalářským titulem a dvěma citacemi v akademických studiích - první za produkci vodíku z cukru, druhou za sledování aktiv mozku pomocí spektroskopie. Rok na to se přihlásila na Hebrew University of Jerusalem. K tomu všemu umí celkem šest jazyků.

Natalie Portman zdroj: Profimedia.cz

Mayim Bialik
Dnes už vědecká kariéra někdejší dětské herečky ze sitcomu Kvítko není žádným tajemstvím, dospělá Mayim Bialik se totiž proslavila spíše herectvím v seriálu Teorie velkého třesku, kde rovněž představuje vědkyni. Mezi oběma angažmá se však vydala naplno vstříc vysokoškolským studiím neurovědy. Právě z nich si poté odkesla doktorský titul. Její 285 stran dlouhá dizertace se věnovala regulaci činnosti hypotalamu v souvislosti s Prader-Williho syndromem.

Ironií osudu se později Bialik vyjádřila rovněž proti očkování, v Americe notně horkému tématu, a byla proto označená za odpůrkyni vakcín. V reakci na to však řekla, že byla špatně pochopena a nemyslí si, že očkování vede k autismu, jak tvrdí odpůrci praktiky. 

Teorie velkého třesku zdroj:Archiv


Osobnosti a filmy v článku