zavřít

Zemřel hudební génius. Svět přišel o Davida Bowieho

VIDEO - Magazín autor: Redakce Osobnosti.cz

Slavný zpěvák, skladatel a herec David Bowie v neděli prohrál svůj osmnáctiměsíční boj s rakovinou. Bylo mu 69 let.

Legenda zemřela ve věku 69 let

Legenda zemřela ve věku 69 let,zdroj: Profimedia.cz

Smutná zpráva byla včera večer potvrzena na Davidově oficiální facebookové stránce.

"David Bowie dnes po odvážném osmnáctiměsíčním boji s rakovinou zemřel, obklopen svou rodinou. Mnohé z vás tato ztráta jistě zasáhne, ale žádáme, abyste v této smutné době respektovali soukromí jeho rodiny," stojí v prohlášení.

"S velkou lítostí a smutkem musím říct, že je to pravda. Nějakou dobu teď budu v režimu offline. Lásku všem," napsal na Twitter Bowieho syn Duncan a přiložil dojemnou fotografii z dětství.

David Bowie a Duncan

David, který se hudbě začal věnovat už ve svých 13-ti, během své kariéry vydal 25 alb. První z nich – David Bowie – vyšlo v roce 1967.  Skutečnou slávu mu ale přineslo až The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972).

Interpret hitů jako Heroes, Jump They Say či Where Are We Now? veřejnost zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů.

V roce 2004 Bowie absolvoval operaci srdce. První příznaky onemocnění se tehdy projevily během červnového koncertu v Praze, který kvůli bolestem nedokončil. Naživo Bowie naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku.

David po sobě zanechal manželku Irman, jejich dceru Alexandrii "Lexi" Zahru Jones a výše zmíněného Duncana, kterého měl se svou první ženou Angelou.

Černá hvězda hudebního nebe

Tvorba britského hudebníka Davida Bowieho byla podle většiny kritiků vždy novátorská, inspirativní a originální. Stál u zrodu glam rocku, inspiroval se jazzem, ale i taneční a elektronickou hudbou. Někdy býval obviňován z toho, že podléhal módě, z hudebních výprav se však téměř vždy dokázal vrátit s novými nápady. A to nejen v roli hudebníka, ale i jako herec, básník, výtvarník nebo producent. Bowie, který prodal na 140 milionů desek, zemřel v neděli, dva dny po svých 69. narozeninách, kdy vydal nové album označené jen symbolem černé hvězdy (Blackstar).

Bowie, který poprvé upoutal veřejnost v roce 1969, vydal celkem 25 studiových alb, předposlední byla ceněná deska The Next Day z roku 2013. V ČR vystupoval v letech 1996, 1997 a 2004. Na tomto koncertě v Praze, který nedokončil, se ale projevily příznaky onemocnění srdce. Později podstoupil operaci. Bowie naposledy vystoupil před veřejností v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku.

Věčný provokatér Bowie, který měl za sebou bohatou zkušenost s alkoholem a drogami, často šokoval převleky a své příběhy stylizoval do svých hudebních hrdinů - svět například uhranul postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta. Podle některých dokázal s předstihem odhadnout, kam se ubírá hudba, a byl vždy krok napřed.

S hudbou začal v rodném Brixtonu jako saxofonista. Na střední škole hrál v několika skupinách a svou první vážnější skupinu Davie Jones and the King Bees založil v roce 1963. V roce 1965 přijal David Robert Jones umělecké jméno David Bowie, aby se vyhnul záměně s hercem a zpěvákem Davym Jonesem. Mezi slavné ho katapultoval v roce 1969 singl Space Oddity ze stejnojmenného alba. Postupně se stal hvězdou, ať už to bylo kromě hudby díky převlekům, odlišně zbarveným očím (následek školní rvačky) či zvuku.

Nejvíce zaujal zřejmě postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta, kterou zničí fanatismus, jež sama vyvolala. O ní vypráví album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), které je jedním z vrcholů Bowieho tvorby a které stálo u zrodu glam rocku. Publikum tehdy šokoval ženskými šaty a androgynním charakterem své jevištní podoby, která dala podnět k diskusím o Bowieho sexuální orientaci a mnoha pověstem o tom, s kým měl aféru. Padala i jména jako Iggy Pop nebo Mick Jagger a provokatér Bowie vše přiživoval.

K dalším vrcholům jeho hudby patřila tak zvaná berlínská trilogie, trojice alb, které Bowie natočil v letech 1977 až 1979 v tehdejším západním Berlíně. Vedle alb Low a Lodger to byla především deska Heroes se stejnojmenným hitem.

Jevištní herecké schopnosti využil i před kamerou. Uznání si vydobyl hned svou hlavní rolí ve filmu Muž, který spadl na Zemi. V broadwayské inscenaci se jako Sloní muž objevil po boku Elizabeth Taylorové, dále hrál například ve snímku Basquiat nebo Zoolander. V roce 2006 hrál ve filmu Christophera Nolana The Prestige fyzika Nikolu Teslu.

Bowie byl také producentem a skladatelem pro takové veličiny jako Lou Reed či Iggy Pop, s některými kolegy natočil i duet. Počátkem 80. let prodělal krizi, ale nebyl by to Bowie, aby se v 90. letech dalšími experimentálními výlety, deskami Outside a Earthling, dostal do povědomí fanoušků. Melancholickou deskou Hours (1999) si návratem ke svým kořenům uchlácholil nejskalnější příznivce. V roce 2013 překvapil fanoušky po desetileté odmlce s The Next Day.

V roce 1999 byl jmenován rytířem Řádu umění a literatury, což je jedno z nejvyšších francouzských ocenění za celoživotní hudební dílo. S majetkem několika set milionů liber byl jednou z nejbohatších hvězd současnosti. Byl nositelem mnoha cen, dvakrát obdržel třeba hudební cenu Grammy, třikrát BRIT Awards.

Manželka a modelka somálského původu Iman mu porodila holčičku. Iman má ještě z předchozího manželství dceru Zulekah, David má s Angelou Barnettovou (onou Angie, o které zpívají Rolling Stones) syna Duncana Jonese, známého filmového režiséra.

Tagy: smrt rakovina britský zpěvák úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK


Osobnosti a filmy v článku