zavřít

Zemřel Alan Rickman, Snape z Harryho Pottera


Legendární britský herec bohužel prohrál svůj boj s rakovinou. Bylo mu 69 let.

Alan Rickman v Rozumu a citu (1995), zdroj: Profimedia.cz

Rickmanovu smrt dnes potvrdila jeho rodina.

Alan Rickman se do podvědomí diváků zapsal především jako profesor Snape ve filmech o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. Během své kariéry se však objevil i v řadě dalších snímků. Za všechny jmenujme například Rasputina, Smrtonosnou past či Stopařova průvodce po Galaxii.

Tento výjimečně nadaný umělec, který miloval i divadlo a v Británii patřil k neoblíbenějším hercům posledních 30 let, byl znám tím, že stále měnil svůj vzhled, role i filmové žánry.

Alan Rickman zdroj: Profimedia.cz

Rickman byl po celý svůj život politicky aktivní a spolupracoval s řadou charitativních organizací včetně Saving Faces a International Performers’ Aid Trust. Podle svých vlastních slov byl přesvědčen o tom, že umění by mělo nejen bavit, ale i pomáhat vzdělávat.

"Talent je nehoda genů… a zodpovědnost," prohlásil svého času.

Není bez zajímavosti, že Alan se nikdy nechtěl oženit. Nakonec však svůj názor přehodnotil a před několika lety si tajně vzal ženou, se kterou randil už od roku 1965 – Rimu Hortonovou.

Rickman byl držitelem řady prestižních ocenění (Emmy, Zlatý glóbus, BAFTA atd.), ale nepřikládal jim příliš velkou důležitost.

"Ceny vyhrávají party, ne herci," nechal se slyšet v roce 2008. "Herci jsou agenti změn. Filmy, divadelní hry, hudební díla nebo knihy mohou něco změnit. Mohou změnit svět."


Osobnosti a filmy v článku